Naukowcy z Ohio State University zaobserwowali, że pacjenci z ciężkim i umiarkowanym POCHP mający poczucie humoru lepiej znoszą przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - mają mniej objawów depresji i lęku, a ich jakość życia jest wyższa.

Jednak głośny śmiech może utrudniać im oddychanie - przynajmniej na krótką metę.

Reklama

Pacjenci, którzy oglądali 30 - minutową komedie na wideo i śmiali się w jej czasie mieli większe trudności z wydychaniem powietrza niż grupa kontrolna oglądająca film o domowych naprawach - w którym nie było się z czego śmiać.

Pozytywnym wnioskiem z badań jest to, że trenując poczucie humoru pacjentów można poprawić ich samopoczucie. Byle tylko nie przesadzić...

POChP to choroba ogólnoustrojowa - prowadzi do częstszego występowania nadciśnienia, zawałów, udarów, zakrzepicy. Pacjenci dwukrotnie częściej chorują na cukrzycę typu 2 i nowotwory złośliwe. Zagraża im osteoporoza i depresja.

Reklama

Szczególnie niebezpieczne są zaostrzenia choroby, często związane z infekcją czy zanieczyszczeniem powietrza. Warto się szczepić przeciwko pneumokokom i grypie. Wskazana jest aktywność fizyczna (dostosowana do możliwości pacjenta).