Aspirynę wzięli pod lupę hiszpańscy naukowcy z Centrum Badań Farmakoepidemiologicznych w Madrycie, a wyniki ich badań opublikował magazyn „Circulation”.

Reklama

Wnioski płynąc z badania nie są dobre zwłaszcza dla pacjentów, którzy przyjmują aspirynę jako preparat wspomagający leczenie przy chorobach serca, a w szczególności dla tych, którzy niedawno przeszli zawał serca.

Najbardziej groźne jest połączenie aspiryny i klopidogrelu (Plavix) – leku, który przede wszystkim zapobiega zakrzepom u pacjentów z chorobą wieńcową i po zawale. Skutkiem może być krwawienie w żołądku oraz górnej części jelita cienkiego.

Naukowcy przyjrzeli się przypadkom pacjentów, którzy mieli krwawienie z żołądka. Przeanalizowali dane ponad 2 tysięcy osób w wieku od 40 do 84 lat. Następnie wzięli na warsztat 20 tysięcy osób podobnych do tych z poprzedniej grupy pod względem wieku i płci, ale nie mających objawów krwawienia z żołądka.

Okazało się, że pacjenci zażywający niewielkie dawki aspiryny mieli prawie dwukrotnie wyższe ryzyko krwawienia z żołądka niż ci, którzy nie przyjmowali preparatów z kwasem acetylosalicylowym. Natomiast osoby biorące zarówno aspirynę jak i klopidogrel były narażone na krwawienie z żołądka trzy do czterech razy bardziej niż pacjenci nie przyjmujący tych leków.

Poza tym pacjenci, którzy przyjmowali aspirynę wraz z innymi lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, tj. ibuprofen oraz lekami przeciwzakrzepowymi, tj. warfaryna, mieli większe ryzyko krwawienia z żołądka niż ci, którzy zażywali jedynie aspirynę.