Wrotycz pospolity to zioło, z którego wyciągami wywoływano miesiączkę oraz leczono histerię i reumatyzm. Uczeni z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zauważyli jednak, że za pomocą tej powszechnie znanej rośliny można leczyć wyjątkowo uciążliwą przy załamaniu odporności przypadłość - opryszczkę wargową. Wyniki tych badań opisali w magazynie "Phytotherapy Research".

Reklama

"Skupiliśmy się na antywirusowych właściwościach wrotyczu, szczególnie na jego właściwościach pomocnych w leczeniu opryszczki" - wyjaśnia prof. Francisco Parra z Uniwersytetu Oviedo.

Ekipa naukowców przeprowadziła szereg testów zarówno na korzeniach wrotyczu, jak i jego części naziemnej. Odkryli w tej roślinie między innymi partenolid, substancję o silnym działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym oraz aksylarynę, która pomaga w walce z opryszczką.

Jak dodaje prof. Parra, medycyna nie dysponuje skuteczną szczepionką na wirusa opryszczki - ani na HSV1, ani na HSV2. Dlatego brytyjsko-hiszpański zespół badaczy wiąże z odkrytymi właściwościami wrotyczu duże nadzieje.