Przed wyjazdem do Afryki, Azji i Ameryki Południowej zaleca się wykonanie szczepień ochronnych, które mogą skutecznie ochronić nas przed zachorowaniem – informuje dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – Warto sprawdzić, na jakie choroby możemy być narażeni i zadbać o profilaktykę – dodaje.

Reklama

Sprawdź, jakich chorób możesz uniknąć!

Dur brzuszny

Najczęściej występuje w krajach rozwijających się. Zarażenie odbywa się drogą pokarmową i w wyniku picia skażonej wody. Objawami choroby są: biegunka, gorączka, złe samopoczucie i brak apetytu. Leczenie obejmuje lekkostrawną dietę, nawadnianie organizmu i antybiotykoterapię. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć o 90% stosując szczepionkę, której jedna dawka daje odporność nawet do 3 lat.

Reklama

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusem żółtaczki można zarazić się bezpośrednio od osoby chorej lub drogą pokarmową. Ostre objawy mijają po kilku dniach, ale wirus może doprowadzić do znacznych uszkodzeń wątroby. Skuteczną ochroną przed zarażeniem jest wykonanie szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Żółtaczka zakaźna typu B jest najczęstszą wirusową chorobą wątroby. Można się nią zarazić podczas zabiegów medycznych, ale również podczas wykonywania tatuaży lub piercingu oraz poprzez kontakty seksualne z nosicielami. U osób zakażonych pojawiają się nudności, bóle mięśni, gorączka i żółtaczka. Konsekwencją zachorowania są uszkodzenia wątroby. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed wirusem jest szczepienie ochronne.

Żółta febra

Reklama

To choroba przenoszona przez komary, która charakteryzuje się wysoką gorączką, bólami głowy, dreszczami i znacznym osłabieniem organizmu. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, a nawet śmierci. W przypadku kilkunastu krajów afrykańskich i południowoamerykańskich, szczepienie jest obowiązkowe.

Wścieklizna

Zakażenie najczęściej następuje w wyniku ugryzienia przez zwierzę, które jest nosicielem wirusa. Wściekliznę mogą przenosić nie tylko psy i lisy, ale również małpy i inne zwierzęta, z którymi mamy kontakt w miejscach turystycznych. Przebieg choroby jest ciężki, jej objawy to m.in.: gorączka, uczucie niepokoju, zmiany czucia, nadpobudliwość. Jest to choroba śmiertelna.

Japońskie zapalenie mózgu

Choroba wywoływana przez wirusa przenoszonego przez komary. Najczęściej występuje w rejonach Azji Południowo-Wschodniej, np. w Indonezji, Chinach i Japonii. Można ją leczyć jedynie objawowo – gorączkę, bóle głowy, zaburzenia jelitowe. Zastosowanie szczepionki jest jedynym skutecznym sposobem zapobiegania tej chorobie.