Morfologia krwi bez tajemnic. Jak czytać wyniki badań ambulatoryjnych

X

Badanie krwi uznawane jest za podstawowe. Nawet jeśli nic nam nie dolega, powinniśmy wykonywać je minimum raz na rok. Interpretację wyników warto zostawić lekarzowi. Zanim jednak do niego dotrzesz, możesz sam rozeznać się, czy dzieje się coś niepokojącego.

Z malutkiej (około 2 ml) próbki krwi można wiele wyczytać o kondycji całego organizmu.

Krew składa się z płynnego osocza i krwinek. Liczba, rodzaj i proporcje pozwalają ocenić stan zdrowia. Przyjrzyjmy się niektórym wskaźnikom i ich normom.

Erytrocyty (RBC), czyli krwinki czerwone są w normie, jeśli u kobiet wynoszą 3,9-5,6 M/µl, a u mężczyzn - 4,5–6,5 M/µl. Niedobór RBC może świadczyć o anemii albo utracie krwi w wyniku jakiegoś zabiegu, jak również chorobach nerek i wątroby. Poza tym często kobiety w ciąży mają niedobór erytrocytów. Natomiast za dużo RBC może wskazywać na odwodnienie organizmu lub schorzenia serca.

Leukocyty (WBC – White Blood Cell) - białe krwinki - są w normie, gdy wynik wynosi dla kobiet i mężczyzn 4,1–10,9 K/µl (G/l) Zwiększenie tego wskaźnika może wskazywać na infekcję, stan zapalny, przewlekły stres, a w skrajnych przypadkach - białaczkę. Natomiast zmniejszenie może oznaczać niedożywienie albo uszkodzenie szpiku przez chorobę lub wskutek leczenia onkologicznego.

Trombocyty (PLT) - inaczej płytki krwi. Ich norma dla wszystkich dorosłych to 140–440 K/µl (G/l). Wzrost PLT może być symptomem chorób wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów, przewlekłego zakażenia lub nowotworu. Spadek PLT może oznaczać białaczkę lub choroby autoimmunizacyjne.

Hemoglobina (HGB) to czerwony barwnik krwi. Norma wynosi dla kobiety – 6,8–9,3 mmol/l lub 11,5–15,5 g/dl, a dla mężczyzny – 7,4–10,5 mmol/l lub 13,5–17,5 g/dl. Za mało hemoglobiny to wyraźny symptom anemii. Za dużo HGB może świadczyć o odwodnieniu organizmu.

Hematokryt (HTC) jest stosunkiem objętości erytrocytów do objętości całej krwi. Normy dla kobiet wynoszą 37–47%, a dla mężczyzn 40–51%. Zbyt niski wskaźnik procentowy HTC najczęściej towarzyszy anemii, a zbyt wysoki - odwodnieniu organizmu.

Makrocytoza (MCV - Mean Colpuscular Volume) wykazuje średnią objętość krwinki czerwonej. Dla kobiet i mężczyzn wynosi tyle samo: 80-97 fl. Objętości powyżej normy sygnalizuje anemię, natomiast poniżej - niedobory żelaza.

Wielu pacjentów interesuje się wskaźnikiem OB. To inaczej opad i "Odczyn Biernackiego". Wskazuje na szybkości opadania krwinek czerwonych. Pozwala ocenić erytrocyty oraz wykazać zaburzenia składu białek osocza. Norma u kobiet wynosi 3-15 mm, a u mężczyzn: 10 mm. Za wysokie OB może być wynikiem stanu zapalnego, choroby autoimmunologicznej, niedokrwistości, jak i choroby nowotworowej. Natomiast OB za niskie może wskazywać na niedokrwistość lub alergię. Warto wiedzieć, że na podstawie OB lekarz nie jest w stanie postawić konkretnej diagnozy, ale odczytuje go jako sygnał, że w organizmie jest jakiś stan zapalny, który należy jak najszybciej zdiagnozować.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  Powered by ContentStream
  • ~wuwua
   2013-08-11 15:53
   www.wynikikrwi.pl program który sam sprawdza morfologię, badanie moczu, jonogram
  • ~Kazimierz
   2014-01-21 09:21
   Boicie sie cholesterolu,ale nie wiecie,ze organizm ludzki potrzebuje na dobe 600 mg.Skad ma go wziac a no produkuje go z weglowodanow.Weglowodany nie sa bezposrednim paliwem dla organizmu,najpierw watroba przerabia je na triglicerydy i wlasnie cholesterol,jako produkt uboczny.Bez cholesterolu nie ma produkcji chormonow i nie tylko,nie ma chormonow,nie sa spelniane funkcje zyciowe organizmu i w ten sposob popeniacie blad straszac ludzi nadmiarem cholesterolu.Nie ten cholesterol jest niebezoieczny,ktory dostarczamy do organizmu lecz ten produkowany w organizmie.
  • ~NOEL
   2014-03-21 21:10
   Podobno w OB im mniejszy wynik, tym jest lepiej. Czy autor czasem się nie za bardzo zagalopował w tym temacie ???
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.