Napar z ziół przygotowuje się podobnie jak herbatę. Należy zalać świeżo przygotowaną wodą odpowiednią (zalecaną przez producenta lub skonsultowaną z lekarzem) porcję liści, łodyg czy kwiatów. Zaparzone zioła przykrywamy i odstawiamy na kilkanaście minut. Następnie przecedzamy. Napar powinno się pić, gdy jest świeży (na ciepło lub zimno), a jeśli chcemy go przechować, to powinien stać w chłodnym miejscu nie dłużej niż dwa dni.

Reklama
Shutterstock

Melisa pomaga na ból głowy związany z permanentnym stresem oraz leczy migrenę. Zawarty w melisie olejek lotny uspokaja układ nerwowy.



Shutterstock
Reklama

Kozłek lekarski, inaczej - waleriana - działa uspokajająco i nasennie, dzięki czemu koi również ból związany z przemęczeniem i stresem. Przynosi dobre efekty przy bólach, które objawiają się pulsowaniem w skroniach. Leczy ból głowy wywołany bezsennością związaną z nadpobudliwością nerwową.



Shutterstock

Mięta obfituje w olejki eteryczne, które zmniejszają napięcie mięśni towarzyszące bólowi głowy wywołanemu stresem lub przepracowaniem. Dodatkowo hamuje wydzielanie przekaźnika bólu - serotoniny. Mentol ma miejscowe działanie znieczulające, dlatego warto również wmasowywać olejek miętowy w miejsca, które bolą.



Shutterstock

Kora białej wierzby ma dużą wartość leczniczą, którą zawdzięcza wielu składnikom czynnym, m.in. flawonoidom, garbnikom i glikozydom salicylowym (np. salicyna). Jej działanie porównywane jest do działania aspiryny. Ma bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomaga podczas przeziębienia i grypy, którym towarzyszy ból głowy.



Shutterstock

Imbir doceniają zwłaszcza kobiety w ciąży, które mają nudności oraz osoby cierpiące z powodu migreny. Pomaga na ból głowy spowodowany przejedzeniem lub nadużywaniem alkoholu.