Dieta śródziemnomorska, której podstawą są ryby, owoce morza, oliwki, świeże warzywa i owoce, ułatwia spokojny sen – przekonują naukowcy z Harokopio University w Atenach.

Według uczonych dieta śródziemnomorska zapewnia odpowiednią ilość melatoniny, zwanej hormonem snu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że produkty, które są stałym elementem tej diety, pomagają utrzymać ciśnienie krwi w normie i zapewniają prawidłową pracę serca. Kondycja układu krążenia wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i jakość nocnego odpoczynku.

Reklama

W badaniu wzięło udział 1650 osób w wieku powyżej 65 lat. Część wolontariuszy przestrzegała zaleceń diety śródziemnomorskiej, inni zaś nie zmienili swoich nawyków żywieniowych. Wszyscy przez miesiąc zdawali relacje z tego, jak spali. Okazało się, że osoby na diecie śródziemnomorskiej miały lepszej jakości nocny odpoczynek w porównaniu z osobami na „normalnej” diecie.

Według uczonych dobry sen jest szczególnie ważny dla seniorów, ponieważ pomaga poprawić koncentrację i pamięć. Umożliwia również naprawę uszkodzeń komórek, które wystąpiły w ciągu dnia. Poza tym wzmacnia układ odpornościowy, co z kolei pomaga zapobiegać chorobom.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym „Geriatrics and Gerontology International”.