Czym jest menopauza?

Menopauza nazywana jest też przekwitaniem bądź klimakterium. Jest to czas, kiedy u kobiety ustają funkcje rozrodcze. Przestaje ona miesiączkować i doświadcza wielu nieprzyjemnych objawów. Okres ten trwa zazwyczaj od roku do dwóch lat. Dotyka kobiety około 50. roku życia, chociaż zdarza się, że przechodzą przez nią panie trzydziestoletnie. Dlaczego? Powodem przedwczesnej menopauzy może być leczenie onkologiczne, cukrzyca, schorzenia tarczycy. Niebagatelny wpływ na przyśpieszenie menopauzy ma również nałóg nikotynowy – kobiety, które palą, przekwitają wcześniej niż niepalące rówieśniczki. Zdarza się też, że klimakterium występuje dopiero u kobiet po sześćdziesiątce.

Objawy menopauzy

Symptomami, które świadczą o tym, że kobieta przechodzi menopauzę, są dokuczliwe bóle głowy, uderzenia gorąca, ból krzyża, stawów i kości oraz zalewanie się potem w nocy. Zwiększa się także wydzielanie łoju.

Oprócz tego zachodzą zmiany w układzie płciowym. Kobiecie zaczyna dokuczać świąd i suchość pochwy. Coraz częściej powstają zapalenia, pojawia się wstydliwy problem nietrzymania moczu. Z pochwy może wydostawać się wodnista wydzielina. Kobieta może mieć również problemy z osiągnięciem satysfakcji ze stosunku seksualnego.

Klimakterium to również częste zmiany nastrojów i skłonność do depresji. Kobieta, która czuje, że przekwita, może być drażliwa, często odczuwa zmęczenie. Ma problemy ze snem. Występują u niej problemy z pamięcią.

Warto jednak wiedzieć, że każda z nas może przechodzić ten czas inaczej. Niektóre kobiety doświadczają niemal wszystkich „książkowych” dolegliwości. Inne właściwie nie zauważają, że coś się zmienia w ich życiu.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Menopauza to trudny czas dla kobiety. Nie może ona jednak wyłączyć się z życia. Jest potrzebna w domu, w pracy, we wszystkich środowiskach, w których na co dzień funkcjonuje. Jak wobec tego poradzić sobie z przykrymi objawami menopauzy?

Jeśli symptomy przekwitania nie pozwalają wykonywać codziennych obowiązków, należy udać się do lekarza. Specjalista może zalecić hormonalną terapię zastępczą. Jest to sposób na złagodzenie objawów menopauzy, który polega na podawaniu hormonów – różnych typów estrogenu. Kobieta może przyjmować hormony doustnie, domięśniowo, dopochwowo, przez skórę (np. plastry) oraz podskórnie (implanty).

Istnieją również naturalne sposoby na menopauzę (więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-sposoby-na-lagodzenie-objawow-menopauzy). Aby złagodzić jej przykre objawy, należy przede wszystkim zmienić dietę. Powinny znaleźć się w niej produkty bogate w wapń, ponieważ bardzo często u kobiet po menopauzie występuje osteoporoza (dowiedz się więcej o tej chorobie: https://portal.abczdrowie.pl/osteoporoza). Nie zapominajmy o produktach będących źródłem witaminy E – ona również działa kojąco na przykre objawy menopauzy. Spożywajmy częściej orzechy, jajka i marchewki. Warto również częściej jeść dania z soją. Roślina ta zawiera izoflawony, które działają podobnie do słabej odmiany estrogenu. Na uderzenia gorąca pomaga herbata z koniczyny łąkowej. Na gorsze samopoczucie i problemy ze snem sprawdzą się z kolei suplementy diety zawierające dziurawiec zwyczajny.

Ponadto bardzo ważna jest systematyczna aktywność fizyczna. Sport wpływa bardzo dobrze na funkcjonowanie organizmu, a poza tym poprawia nastrój.

ABCZdrowie.pl