W tym okresie osoby po 65. roku życia, powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Często wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby nie przeziębić się. Podstawą jest ubranie dopasowane do panującej aury. Panie szczególnie narażone są na nieprzyjemne infekcje pęcherza czy nerek, dlatego, strój musi zakrywać i chronić te miejsca. Warto pomyśleć także o szczepieniu. Taka forma profilaktyki zalecana jest przede wszystkim osobom w podeszłym wieku – doradza prof. Jan Kotarski, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Reklama

Jak nie dać się mrozom?

Wystarczy, że seniorzy będą stosować się do kilku sprawdzonych wskazówek, aby bez większych trudności pomóc organizmowi przetrwać okres jesienno-zimowy.

Odżywiaj się zdrowo! Seniorzy powinni zmienić nieco sposób odżywiania, wprowadzając do diety produkty bogate w witaminy i minerały, sięgając np. po orzechy, ryby, warzywa i cytrusy. Warto wzmacniać się naturalnymi antybiotykami, takimi jak: czosnek, cebula, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. W okresie jesienno - zimowym organizm potrzebuje większej ilości energii. Dlatego, spożywanie regularnych posiłków zapobiegnie nagłemu przybraniu na wadze.

Nie rezygnuj z ruchu! Im więcej się ruszamy, tym więcej energii mięśnie przerabiają na ciepło. Jeśli jednak pogoda nas nie zachęca i wyjście na spacer wydaje się ryzykowne, warto poznać Technikę Pelvicore, na którą składa się trening najważniejszych mięśni pleców, brzucha oraz mięśni dna miednicy. Wykonywanie tych ćwiczeń nie jest czasochłonne ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Dlatego mogą je wykonywać także osoby w podeszłym wieku. Trening można kontynuować zarówno w domowym zaciszu, jak i na świeżym powietrzu. Wiele prostych ćwiczeń mięśni dna miednicy, z praktycznymi wskazówkami instruktorki fitness, znajduje się w poradniku „Ćwicz mięśnie dna miednicy, to proste!”, dostępnym na stronie www.TENA.pl oraz pod bezpłatnym numerem infolinii 800 60 66 68 (czynna pn.- pt. w godz. 8.30 – 17.30). Tam też można zamówić bezpłatną płytę DVD z ćwiczeniami.

Reklama

Dostarczaj ciepła. W chłodniejsze dni warto spożywać więcej napojów ciepłych, które oprócz nawadniania organizmu pomagają również w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała. Jeśli już zmarzniemy, najszybszym sposobem na uzupełnienie ciepła jest wypicie gorącej herbaty, najlepiej malinowej lub żurawinowej i posilenie się ciepłym posiłkiem. Dobrym sposobem na przemarznięcia jest gorąca kąpiel, użycie rozgrzewających maści czy do miejscowego ogrzania ciała – termoforu.

Reklama

Nie przegrzewaj się. Odzież powinna chronić przed działaniem wiatru i zimna. Najlepiej ubierać się „na cebulkę”, aby wchodząc na chwilę do ciepłego pomieszczenia czy tramwaju, mieć możliwość zdjęcia jednej warstwy. Organizm nie lubi przegrzania, które może wiązać się z wystąpieniem szeregu zaburzeń pracy układu odpornościowego. Przegrzanie organizmu powoduje, że szybciej łapiemy infekcje. Podobnie jest w przypadku przemoknięcia, które sprawia, że wychładzamy się aż 25 razy szybciej niż wtedy, gdy ubranie jest suche.

Uważaj na urazy! Okres jesienno – zimowy to czas, w którym częściej można ulec niebezpiecznym wypadkom. Seniorzy często doznają urazów kończyn – skręceń, złamań, zwichnięć. To nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z codziennych spacerów. Wystarczy, po prostu wzmóc swoją czujność, zwłaszcza kiedy temperatura za oknem spadnie poniżej zera. Czasami lepiej jest wybrać drogę, na której nie będzie trzeba pokonywać wysokich krawężników. Warto także, aby osoby mające kłopoty z chodzeniem lub równowagą zabrały na spacer kogoś bliskiego.

Zadbaj o skórę i ciało! Silny wiatr i ciągłe zmiany temperatury mogą spowodować wysuszenie, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia czy nawet podrażnienia skóry twarzy. Dlatego nie ruszamy się z domu bez nałożenia odpowiedniego kremu. Powinien być gęsty, beztłuszczowy, taki który nie dopuści do utraty wilgoci i dostarczy skórze wartości odżywczych.
Nawadniaj organizm. Nie wszyscy pamiętają o tym, że organizm człowieka o każdej porze roku, nie tylko latem, stale traci wodę i potrzebuje ok. 2 litrów płynów dziennie. Dodatkowo, osoby powyżej 60. roku życia w porównaniu do innych grup wiekowych są znacznie bardziej narażone na ryzyko odwodnienia ze względu na zmniejszające się z wiekiem łaknienie czy przyjmowane leki. Odwodnienie jest także częstym powodem bólu głowy, dlatego pomimo chłodu, należy dbać o stały, odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

Pod szczególnym nadzorem

Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu (NTM) mogą szczególnie dotkliwie odczuwać skutki jesienno - zimowych infekcji. Kaszel i kichanie powodują zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej i mogą sprzyjać mimowolnemu wyciekowi moczu. Nie oznacza to jednak, że seniorzy borykający się z tą dolegliwością powinni całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek aktywności. Na rynku dostępna jest cała gama produktów chłonnych, które nie tylko wchłaniają wilgoć, ale zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania różnych aktywności. Jednorazowe majtki chłonne dzięki temu, że zakładane są jak zwykła bielizna pozostają dyskretne i chronią przed nieprzyjemnym zapachem (np. TENA Pants).

Wsparcie dla opiekunów osób starszych

Warto, by opiekunowie osób starszych również poszukali dodatkowego wsparcia. Dzięki bezpłatnej infolinii TENA 800 60 66 68, przy której w każdą pierwszą środę miesiąca dyżurują psycholog (godz. 9–13) i pielęgniarka urologiczna (godz. 16–20) możesz podzielić się swoimi wątpliwościami. Pod tym samym numerem telefonu masz możliwość zamówienia darmowego poradnika dla opiekunów osób starszych Zrozumieć, żeby pomóc. Przygotowany pod okiem ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach zdrowia i psychologii, dostarczy wiele praktycznych wskazówek dotyczących opieki nad seniorami, pomocy w pielęgnacji, a także podpowiedzi, jak uzyskać refundację na produkty do pielęgnacji osób z NTM.