Prawidłowa higiena pacjenta to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji osób chorych i hospitalizowanych. Toaleta ciała jest ważnym czynnikiem nie tylko przyspieszającym leczenie, ale przede wszystkim psychologicznym, szczególnie wśród pacjentów, którzy posiadają całkowicie lub w znacznym stopniu ograniczoną mobilność i nie są w stanie sami zadbać o swoją higienę. Prawidłowa opieka w tym zakresie zdecydowanie poprawia ich komfort i samopoczucie, a także stanowi skuteczną profilaktykę zakażeń oraz odleżyn.

Reklama

- Tradycyjnie wykonywana toaleta często staje się źródłem dyskomfortu dla pacjenta wynikającego z samej procedury mycia, na przykład zachlapanego wodą ubrania czy łóżka. Dodatkowo wiąże się z wysokim ryzykiem występowania zakażeń. Dla personelu medycznego natomiast podstawowa opieka pielęgnacyjna nad chorym często nie jest też po prostu zadaniem łatwym, a także - nie ma co ukrywać tego faktu - przyjemnym - stwierdza Anna Stelmach, prezes zarządu Górnośląskiej Centrali Zaopatrzenia Medycznego ZARYS Sp. z o.o., inicjatora projektu.

Koszty następstw zakażeń szpitalnych w Europie szacowane są na ponad 7 mld euro! Jednym ze sposobów ich zmniejszania jest właśnie wyeliminowanie źródeł zakażeń. I tak na przykład udowodniono, że zarówno tradycyjne naczynie na wodę, jak i zwykła woda z kranu mogą być źródłem zakażenia. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład zastosowanie jednorazowych, nasączonych myjek niewymagających spłukiwania.

- Projekt „Dbamy o higienę” ma na celu pokazać, że proste zmiany w praktyce higieny pacjenta pozwalają zmniejszyć koszty związane z produktami potrzebnymi do mycia ciała oraz zaoszczędzić czas pielęgniarki lub innego personelu poświęcony nad opiekę nad chorym. To generuje znaczne korzyści ekonomiczne dla szpitala i innych placówek medycznych. Istotnym aspektem jest też oczywiście satysfakcja i komfort samego pacjenta - podsumowuje Anna Stelmach.

Inny przykład to nieodpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu inwazyjnego (wkłucie do naczyń krwionośnych, domięśniowe, podskórne), jak i zabiegu operacyjnego. W rezultacie może dojść do zakażeń endogennych. Prawidłowa dezynfekcja skóry przed zabiegiem inwazyjnym odgrywa kluczową rolę w prewencji zakażeń szpitalnych. Zakażenia miejsca operowanego są jednym z najczęstszych powikłań współczesnej chirurgii. Stanowią oni 22% ogólnych infekcji szpitalnych i występują u 38% pacjentów chirurgicznych.

Reklama

Na dedykowanym portalu www.dbamyohigiene.pl można znaleźć wiele praktycznych informacji poświęconych różnym aspektom nowoczesnego dbania o higienę osób chorych oraz inteligentnym rozwiązaniom w tym zakresie, które warto stosować.