Amerykańscy seniorzy nie trafiają do przepełnionych szpitali i nie muszą czekać miesiącami na zabiegi. W USA placówki medyczne dla osób starszych są dobrze wyposażone, w szpitalach mają zapewniony komfort, bez problemu otrzymują wózki inwalidzkie i sprzęt rehabilitacyjny. Problemem amerykańskich seniorów jest jednak to, że często żyją z dala od rodziny, co sprawia że wielu decyduje się na domy spokojnej starości albo przeprowadza na specjalne osiedla dla emerytów, gdzie wszystko dostosowane jest do ich potrzeb. Oczywiście w takie miejsca trafiają tylko ci, których na to stać.

Reklama

W USA wszystkie osoby powyżej 65. roku życia objęte są dofinansowywanym przez państwo programem Medicare. Nie oznacza to, że opieka medyczna dla seniorów jest darmowa. Muszą oni uiszczać składkę ubezpieczeniową w wysokości co najmniej 100 dolarów miesięcznie. Płacą też udział własny w wysokości 140 dolarów za leczenie ambulatoryjne i 1140 dolarów za szpital, a potem pokrywają 20% kosztów. W przypadku osób poważniej chorych rachunki mogą wynosić tysiące dolarów.

Środki zebrane podczas jutrzejszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone między innymi na godną opiekę medyczną seniorów w Polsce.Reklama