Aż 90–100 proc. złamań pozakręgowych jest wynikiem upadku, a po pierwszym złamaniu ryzyko następnego wzrasta nawet dziesięciokrotnie. Lekarze specjaliści chcą rozpropagować wiedzę, która uchroni ludzi przed złamaniami osteoporotycznymi, które zawsze mają niedobre skutki, a czasem stają się tragiczne i mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Reklama

– Nie jest to jednorazowa akcja, ale cały plan działania. I po raz trzeci zwracamy się do pacjentów i lekarzy, aby przypomnieć, co można zrobić, aby uniknąć złamań – mówi prof. dr hab. med. Edward Czerwiński, kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów Wydziału Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum, przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii.

Organizatorzy przygotowali sześć ulotek, które dokładnie wyjaśniają, w jaki sposób należy modyfikować swoje zachowanie i tryb życia, aby jak najdalej odsunąć niebezpieczeństwo złamania kości.

1. "Upadek" zawiera informacje o przyczynach i sposobach zapobiegania upadkom
2. "Złamanie" to dokładna informacja o ryzyku kolejnego złamania i konieczność leczenia
3. "Spaceruj dla wszystkich" idea Brytyjskiego Towarzystwa Ortopedycznego zachęcająca starsze osoby do spaceru (ulotka dla pacjentów)
4. "Nordic Walking – dla wszystkich" – promocja w Polsce tej metody marszu, która angażuje również mięśnie tułowia (ulotka dla pacjentów)
5. "Nordic Walking – informacja dla lekarzy"
6. "Tai Chi" informacje o skuteczności tej metody w zapobieganiu upadkom
Całe ulotki można znaleźć na Polskim Portalu Osteoporozy www. osteoporoza.pl razem, wieloma publikacjami dotyczącymi zapobiegania upadkom oraz leczenia ich skutków.