Często palacza rozpoznaje się po żółtych zębach i nieświeżym oddechu. A to dlatego, że zawarta w dymie papierosowym nikotyna nie tylko negatywnie wpływa na płuca, ale i nie oszczędza jamy ustnej. - Dym tytoniowy w jamie ustnej sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, które nasilają odkładanie się płytki nazębnej i są źródłem nieświeżego oddechu. Zęby palacza są więc pożółkłe, ale i bardziej podatne na próchnicę - wyjaśnia lek. stom. Magdalena Bielecka, ze Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego Dentica Bieleccy.

Reklama

Palacz na co dzień może także borykać się z problemem krwawiących dziąseł oraz nawracającymi stanami zapalnymi jamy ustnej. Stąd prosta droga do parodontozy i utraty zębów. Dlatego osoby uzależnione od papierosów powinny staranniej dbać o higienę jamy ustnej i być częstymi gośćmi gabinetów stomatologicznych. Mówi o tym lek. med. Magdalena Bielecka: Z pewnością osoby palące papierosy muszą poświęcać więcej czasu i uwagi na higienę jamy ustnej. A jeśli, mimo swojego nałogu, chcą mieć piękne i zdrowe zęby, to niestety muszą też częściej inwestować w zabiegi stomatologiczne.

Osoby palące papierosy powinny być przygotowane na większe wydatki związane z leczeniem próchnicy, usuwaniem kamienia nazębnego oraz wybielaniem szkliwa. - U palaczy leczenie zębów i przyzębia przebiega dłużej, a efekty zabiegów estetycznych, takich jak na przykład wybielania zębów, utrzymują się krócej. Palenie papierosów oznacza więc straty zdrowia, czasu i pieniędzy! - kwituje lek. med. Magdalena Bielecka.