Raport zawierający wnioski i spostrzeżenia czołowych psychologów ujawnił, jak rozpoznać niezwykłą inteligencję. Przeanalizowali go dziennikarze dailymail.co.uk.

Jakie oznaki świadczą o tym, że osoba, z którą się spotykasz jest szalenie inteligentna? To m.in. nieustępujące poczucie ciekawości otaczającego świata, zdolność rozpoznawania pewnych wzorców i przystosowania się do nowych sytuacji. Jeśli te wskazówki brzmią znajomo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z prawdziwym intelektualistą/tką. Co jeszcze charakteryzuje osoby o wysokiej, ponadprzeciętnej inteligencji?

Są bardzo ciekawskie i dociekliwe

Reklama

Wysoce dociekliwi ludzie, którzy spędzają całe życie na poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące ich pytania, są według psychologów zazwyczaj najbardziej inteligentni. Badania wykazały, że także uczniowie, którzy są bardziej dociekliwi, otrzymują lepsze oceny. Ciekawość sprawia też, że ludzie lepiej zapamiętują informacje, a dociekliwe umysły są w stanie generować bardziej złożone pomysły.

Reklama
Reklama

Są wysoce samoświadome

Wysoce inteligentni ludzie są nie tylko świadomi otaczającego ich świata, ale także tego, jak sami się w nim sytuują. Samoświadomość pozwala im widzieć siebie wyraźnie i rozumieć własne uczucia, przekonania i wzorce myślowe oraz to, jak wpływają one na ludzi wokół nich.

Bywają sceptyczne

Inteligentni ludzie nie odbierają wszystkiego tak, jak jest im prezentowane. Zwykle rozumieją, że najczęściej nic nie jest takie, jak się wydaje. Bywają sceptyczni i wstrzymują się z osądami, dopóki nie poznają wszystkich faktów. Wtedy nierzadko decydują się na krytyczną analizę różnych aspektów, jednocześnie nie opierając się na wrodzonych uprzedzeniach lub emocjach.

Rozpoznają wzorce, których inni ludzie nie dostrzegają

Psychologowie twierdzą, że umiejętność rozpoznawania wzorców czy pewnych prawidłowości w literaturze, danych, przyrodzie czy bardziej abstrakcyjnych ideach jest znakiem rozpoznawczym wysokiej inteligencji.

Mają dobre poczucie humoru

Szybki dowcip i sprytna gra słów to często silne wskaźniki wysokiego intelektu. Zrozumienie humoru i bycie osobą zabawną wymaga sprawności poznawczej, szybkiego myślenia i szybkiego przetwarzania informacji.

Czują się komfortowo z niewiedzą

Intelektualiści często mają niezaspokojone pragnienie wiedzy, ale… mają świadomość tego, że nigdy nie będą wiedzieć wszystkiego. Wysoce inteligentni ludzie są w stanie przyjąć niewiadomą jako siłę napędową do nauki i rozwoju.

Są elastyczni i potrafią się dostosować

Kolejną oznaką wysokiej inteligencji jest zdolność adaptacji. Są otwarci i chętni do rozważenia nowych faktów lub sprzecznych opinii, co często wynika z ich ciekawości poznawania ludzi i świata. Ciekawość ułatwia im także przyjmowanie zmian, gdy się pojawiają.

Czują się komfortowo w niejednoznaczności

Wysoce inteligentna osoba nie zraża się niejednoznacznościami. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy problem ma jedną odpowiedź.

Preferują merytoryczne dyskusje

Wysoce inteligentnych ludzi nie interesują zazwyczaj rozmowy o pogodzie ani to, na jakie tańce chodzą dzieci innych ludzi. Wielu inteligentnych ludzi to nudzi. Zamiast tego wolą one znaczące i bardziej merytoryczne rozmowy.