Złe nawyki ludzi inteligentnych

Niektóre cechy i nawyki powszechnie odbierane jako negatywne lub dziwne, mogą świadczyć o wysokiej inteligencji. Tak przynajmniej wynika z badań, które przeanalizowali redaktorzy magazynu "The Healthy". Nie oznacza to jednak wcale, że złe nawyki można usprawiedliwiać i nie należy nad nimi pracować - z czego akurat wybitne umysły powinny zdawać sobie sprawę.

1. Jesteś bałaganiarzem

Reklama

Wokół ciebie ciągle jest bałagan? Badania wskazują, że wcale nie świadczy to o złej organizacji pracy. Jak się okazuje nieporządek może inspirować i dawać nowe spojrzenie. Bałagan na biurku jest uznawany za oznakę kreatywności i inteligentnego umysłu.

Reklama

2. Przeklinasz

Wbrew powszechnej opinii przeklinanie nie charakteryzuje wyłącznie osób z niskim wykształceniem i ubogim słownictwem. Może świadczyć również o wysokiej inteligencji językowej i emocjonalnej, która pozwala używać brzydkich słów adekwatnie do sytuacji. Nie są one użyte przypadkowo i bezcelowo, lecz są starannie dobranym wyrazem emocji.

Reklama

3. Ciągle krytykujesz i narzekasz

Ludzie o niskiej inteligencji często mają zawyżoną opinię o sobie i nie potrafią rozpoznać swojej niekompetencji. Inteligentni - przeciwnie. Często krytykują zarówno siebie, jak i innych. Mogą być odbierane jako osoby, które ciągle narzekają.

4. Bazgrasz

Bazgranie towarzyszy procesowi myślenia, przetwarzaniu informacji i rozwiązywaniu problemów. Ludzie inteligentni dużo i często wypisują na kartkach bazgroły, bowiem aktywny i kreatywny mózg nieustannie generuje pomysły, a bazgranie to najlepszy sposób, aby wszystko na szybko spisać i umożliwić większe skupienie.

5. Masz niezdrowy styl życia

Krótko mówiąc, jesteś kanapowcem. Nie świadczy to jednak o lenistwie. Jak to wytłumaczyć? Inteligentny umysł nie potrzebuje ciągłych bodźców, by stale być na wysokich obrotach. Osoby z wysokim IQ nie nudzą się ze sobą i nie muszą przy tym robić czegokolwiek. Niestety siedzący tryb życia jest niezdrowy, a osoby inteligentne powinny to wiedzieć.

6. Jesteś nocnym markiem i późno wstajesz

Genialne umysły często pracują do późna w nocy. To dla nich dobry czas, by się skoncentrować, bo nic ich wtedy nie rozprasza i budzi się w nich kreatywność. Wyższe IQ wiąże się więc nierozerwalnie z późniejszym wstawaniem.

7. Denerwuje cię, gdy ktoś mlaska

Jeśli wyjątkowo irytuje cię, gdy ktoś głośno je, mlaska lub żuje gumę, może to świadczyć o wysokiej inteligencji. Taki dźwięki po prostu rozpraszają twoje zmysły. Stanowią szum, który utrudnia proces myślenia i przetwarzania istotnych danych. Co ciekawe, inne badania wykazały, że kiedy sam żujesz gumę, poprawia to twoją sprawność intelektualną.

8. Mówisz do siebie

Nie jest to oznaką szaleństwa, choć z zewnątrz tak właśnie jest postrzegane. Wokalizacja myśli pozwala mózgowi na bardziej efektywne ich przetworzenie i zrozumienie.

9. Nie lubisz przebywać wśród ludzi

Interakcje społeczne nie są twoją mocną stroną? To też może być objawem inteligencji. Jak to uzasadnić? Osoby introwertyczne często mają wyższe IQ. Wolą samotność lub przebywanie w małych grupach przyjaciół. Nie czują się dobrze w tłumie przypadkowych osób.

10. Bywasz oderwany od rzeczywistości

Osoby inteligentne często śnią na jawie. Zamiast skupiać się na szukaniu rozwiązań, pozwalają by ich umysł wymyślił odpowiedź w tle. Kiedy myślą o czymś zupełnie innym, często wpadają na genialne pomysły lub znajdują rozwiązaniu problemu.