Osoby ekstrawertyczne poszukują stymulacji zewnętrznej, są otwarte na interakcje społeczne, cechują się ekspresyjnością emocjonalną i skłonnością do podejmowania ryzyka. Osoby ekstrawertyczne często czerpią energię i satysfakcję z kontaktów z innymi ludźmi oraz z udziału w różnorodnych aktywnościach społecznych.

Reklama

Osoby ekstrawertyczne często są towarzyskie, lubią być w centrum uwagi, łatwo nawiązują kontakty społeczne i czerpią energię z interakcji z innymi ludźmi. Często są otwarte na nowe doświadczenia i lubią próbować nowych rzeczy. Mówi się, że ekstrawertyk musi się otaczać ludźmi, a czas spędzony w samotności uważa za stracony. Jest pełen optymizmu, gdy wokół niego wiele się dzieje.

Ekstrawertyk vs introwertyk

Carl Gustav Jung wprowadził w latach 20. XX wieku do psychologii typy osobowości, tj. ekstrawertyk i introwertyk. Wykazywał, że ogólną energię psychiczną mamy zakorzenioną w ustroju biologicznym od urodzenia – może być ona ukierunkowana na zewnątrz (u ekstrawertyków) lub wewnątrz (u introwertyków).

3 zalety ekstrawertyków:

  • Łatwość nawiązywania kontaktów społecznych. Ekstrawertycy często są towarzyscy i otwarci na nowe znajomości, co może sprzyjać budowaniu sieci kontaktów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
  • Pozytywne podejście do życia. Osoby ekstrawertyczne często są pełne energii, entuzjazmu i optymizmu, co może wpływać pozytywnie na atmosferę w grupie oraz motywację innych osób.
  • Łatwość w komunikacji. Ekstrawertycy potrafią być ekspresyjni i otwarci w komunikacji, co może ułatwiać wyrażanie swoich myśli i uczuć oraz budowanie relacji z innymi.

3 wady ekstrawertyków:

  • Nadmierna ekspresywność. Czasami ekstrawertycy mogą być zbyt dominujący w grupie, co może sprawiać, że inni ludzie nie mają okazji do wypowiedzenia się lub czują się przytłoczeni.
  • Trudności w samotności. Osoby ekstrawertyczne potrzebują częstego kontaktu z innymi, co może prowadzić do niepokoju lub frustracji w sytuacjach, gdy nie ma możliwości interakcji społecznej.
  • Ryzyko nadmiernego rozpraszania uwagi. Ze względu na skłonność do poszukiwania stymulacji zewnętrznej, ekstrawertycy mogą mieć trudności z koncentracją w sytuacjach wymagających skupienia uwagi na jednym zadaniu.