Tomografia komputerowa, znana również jako CT i tak nazywana przez lekarzy, to dość powszechne badanie stosowane już nawet przed prostymi zabiegami, dające szybko trójwymiarowy obraz prześwietlanego obszaru ciała. Tomografia wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, technika ta została opracowana w roku 1972 przez brytyjskiego inżyniera Godfreya Hounsfielda i południowoafrykańskiego fizyka Allan Cormacka. Obaj otrzymali za to osiągnięcie medyczną Nagrodę Nobla w roku 1979.
Pierwszy aparat do tomografii komputerowej ważył około 2,5 tony i zajmował obszar małego pokoju. Badanie takim sprzętem trwało kilka godzin i pierwszego pacjenta przeskanowano za jego pomocą ponad pół wieku temu, na początku lat 70. XX wieku.
Poznaj najważniejsze fakty i ciekawostki na temat tomografii komputerowej.
- Tomografia komputerowa, choć używa podobnej technologii, ma tą niewątpliwą przewagę na zdjęciami rentgenowskimi, że daje trójwymiarowy obraz badanej części ciała, podczas gdy RTG wykonuje fotografie w 2D. Poza tym jest bardziej szczegółowa do tradycyjnych zdjęć rentgenowskich, ponieważ pokazuje zarówno kości, jak i tkanki miękkie.
- W niektórych przypadkach lekarze zalecają pacjentom wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) zamiast tomografii komputerowej (CT). Należy jednak pamiętać, że tomografia jest bezpieczna dla pacjentów z metalowymi implantami w ciele czy rozrusznikami serca, podczas gdy badanie MRI może uszkodzić taki implant i zaszkodzić pacjentowi.
- Nowoczesne tomografy komputerowe emitują niewielkie ilości promieniowania, więc jest to bezpieczne badanie dla większości pacjentów. Należy jednak pamiętać, że mimo to CT nie jest polecana kobietom w ciąży.
- Tomografia komputerowa stosowana jest w diagnostyce poważnych chorób, takich jak nowotwory, schorzenia serca, choroby płuc, a także urazy. Dlatego jest popularna w medycynie ratunkowej, gdzie liczy się precyzyjne ocenienie stanu pacjenta na przykład po wypadku. Sprawdza się także w identyfikowaniu udarów, krwotoków w mózgu, guzów i innych problemów neurologicznych.
- Tomografia pomaga również w przeprowadzeniu biopsji. Dzięki niej lekarz jest w stanie precyzyjnie skierować igłę do obszaru, z którego chce pobrać próbkę do badań. Wykorzystuje się ją także do planowania operacji chirurgicznych.
- Technika CT znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie. Wykorzystuje się ją także w innych naukach, na przykład w archeologii. Za pomocą tomografu można na przykład prześwietlić mumię, nie rozcinając jej.
- W roku 2013 naukowcy – używając tomografii komputerowej – byli w stanie odtworzyć twarz angielskiego króla Ryszarda III, który zmarł w 1485 roku
- Tomografia komputerowa jest wykorzystywana także w weterynarii, nawet do skanowania ciał tak dużych zwierząt jak konie. Pozwala dzięki temu poprawić wyniki leczenia.
- Aparaty CT są obecnie tak zaawansowane, że potrafią prześwietlił całe ciało w czasie krótszym niż pół minuty.
- Według osób związanych z medycyną, czytelników magazynu naukowego „Radiology”, tomografia komputerowa w 2001 roku została uznana za największy postęp medyczny półwiecza.