Z tej okazji od dziś do 25 września ponad 40 placówek medycznych w całej Polsce odbędą się bezpłatne badania.

Profesor Andrzej Kawecki z warszawskiego Centrum onkologii podkreśla, że objawy zależą do lokalizacji nowotworu. W przypadku najczęściej występującego raka krtani - jest to chrypka, inne objawy, to trudności przy przełykaniu, uczucie ciała obcego w gardle, pojawienie się zgrubienia lub owrzodzenie w jamie ustnej lub języku. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, niż 3 tygodnie i nie ustępują po typowym leczeniu przeciwzapalnym, jest to sygnał, że trzeba zgłosić się do lekarza.

Reklama

Z okazji 3. Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w niektórych ośrodkach przeprowadzane są profilaktyczne badania endoskopowe nosa i gardła. Laryngolog doktor Grzegorz Sobczyk wyjaśnił, że można w ten sposób rozpoznać zmiany nowotworowe we wczesnym stadium.

Nowotwory głowy i szyi są 6- tym najczęściej występującym rakiem a świecie. Mężczyźni chorują 2-3 razy częściej, niż kobiety. Czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Listę placówek, które do piątku 25 września będą wykonywać bezpłatne badania profilaktyczne, można znaleźć na stornie internetowej Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.