AstraZeneca prowadzi badania wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest jedną z wielu firm farmaceutycznych poszukujących szczepionki przeciw koronawirusowi. Zajmują się tym również między innymi Sanofi i GalxoSmithKline. Rezultaty tych badań, potencjalne szczepionki przeciw SARS-CoV-2, znajdują się wciąż w fazie testów, ale AstraZeneca zapowiedziała wejście ze swoją szczepionką do fazy produkcji, bez czekania na ich ostateczny wynik.

Reklama

Rozpoczynamy produkcję szczepionki już teraz i chcemy mieć ją gotową do użycia w momencie, kiedy będziemy mieli wyniki – ogłosił w rozmowie z BBC Pascal Soriot, dyrektor generalny firmy.

Jak przyznał, decyzja ta wiąże się z ogromnym ryzykiem w przypadku, kiedy okaże się, że szczepionka przygotowywana przez jego koncern okaże się nieskuteczna. – Wtedy wszystkie materiały, wszystkie dawki, które wyprodukujemy, okażą się niepotrzebne – dodał Soriot. Potwierdził jednocześnie gotowość do wyprodukowania dwóch miliardów dawek szczepionki.

W czwartek Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień GAVI na zorganizowanym w Londynie szczycie poinformował o zebraniu 8,8 miliarda dolarów od rządów, firm i fundacji na sfinansowanie szczepień na choroby takie jak odra, polio i błonica w krajach najbardziej tego potrzebujących, do 2025 roku. Zgromadzono też 567 milionów dolarów na poczet przyszłych szczepień przeciwko COVID-19.

Ma to pozwolić zagwarantować wystarczającą liczbę dawek dla biednych krajów, a także stworzyć tak zwany bufor dawek do użycia w razie potrzeby.

Reklama

Agencja Reutera poinformowała wówczas, że ze względu na zabezpieczenie funduszy przez GAVI brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca podwoił swoje zdolności produkcyjne potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 do 2 mld dawek.

Reklama

Wielka Brytania, gospodarz szczytu, była jednym z największych darczyńców GAVI. Przeznaczyła na podstawowe cele Sojuszu równowartość 416 milionów dolarów rocznie przez następne pięć lat. Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazała 1,6 miliarda dolarów na okres do 2025 roku. Komisja Europejska zapowiedziała wygospodarowanie w latach 2021-2025 na ten cel 300 milionów euro. Swoją pomoc zapowiedziały również rządy Norwegii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Aby pokonać pandemię COVID-19, świat potrzebuje czegoś więcej niż przełomowej nauki, potrzebuje przełomowej hojności – powiedział Bill Gates, przemawiając na szczycie. Dodał, że kiedy szczepionki przeciwko koronawirusowi będą gotowe, fundusze zebrane w ramach programu wspierania rynku zapewnią do nich dostęp ludziom na całym świecie.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów ma również wesprzeć finansowo produkcję dwóch lub trzech szczepionek spośród siedmiu, nad którym obecnie trwają prace.

Według prognoz specjalistów i zapowiedzi szefów koncernów farmaceutycznych szczepionka przeciw COVID-19 może być gotowa pod koniec tego roku, nie wcześniej jednak niż w październiku.