Pfizer w poszukiwaniu szczepionki na SARS-CoV-2 prowadzi własny program kliniczny w Stanach Zjednoczonych i Europie (we współpracy z niemiecką firmą BioNTech). Szczegóły i postępy prac omawiał dyrektor generalny giganta farmaceutycznego, Albert Bourla, podczas wirtualnej konferencji zorganizowanego w czwartek przez Międzynarodową Federację Producentów i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (IFPMA).

Reklama

Jak podkreślał w czasie spotkania dyrektor generalny IFPMA Thomas Cueni, w badaniach nad uzyskaniem szczepionki istotna jest współpraca między firmami, środowiskami akademickimi oraz z władzami poszczególnych krajów. Zwrócił również uwagę na to, że szczepionka nie powinna być droga. Szefowa giganta farmaceutycznego GlaxoSmithKline Emma Walmsley zaznaczyła, że wobec skali pandemii potrzebne będzie opracowanie kilka szczepionek.

Albert Bourla powiedział, że jego firma we współpracy z BioNTech będą prawdopodobnie w stanie „do końca października” opracować szczepionkę zapobiegającą COVID-19, której skuteczność i bezpieczeństwo będzie potwierdzona wynikami badań, które będą akceptowalne dla amerykańskich i europejskich agencji oceny leków. Jeśli zapewnienia dyrektora generalnego Pfizera sprawdziłyby się, oznaczałoby to, że najpewniej pod koniec roku możliwe byłoby rozpoczęcie produkcji szczepionki na SARS-CoV-2.

Koncern GSK w pracach nad wynalezieniem szczepionki na COVID-19 połączył siły z Sanofi, natomiast inny z gigantów farmaceutycznych, AstraZeneca, wspiera badania prowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Prace nad własną szczepionką prowadzi też między innymi koncern Johnson & Johnson. Głos w jego imieniu na konferencji IFPMA zabrał główny dyrektor naukowy spółki Paul Stoffels. Przekazał, że J&J planuje we wrześniu rozpocząć testy szczepionki na ludziach, a danych o jej skuteczności oczekuje „na początku przyszłego roku”.

– Jesteśmy w stanie dostarczyć w przyszłym roku miliard dawek szczepionki – zapewnił Stoffels.

Zapowiedzi szefów koncernów farmaceutycznych zbiegły się w czasie z wypowiedzią dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych na ten temat. Epidemiolog doktor Anthony Fauci, wirusolog i członek powołanej przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa grupy zadaniowej do spraw epidemii COVID-19 na początku ubiegłego tygodnia oświadczył, że jego zdaniem, jeśli prace naukowców będą postępować zgodnie z planem, szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być gotowa w listopadzie lub grudniu tego roku.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w fazie klinicznej badań jest dziesięć potencjalnych szczepionek i danych na temat ich skuteczności oraz bezpieczeństwa należy spodziewać się w pierwszej kolejności. 114 pozostałych preparatów znajduje się jeszcze na etapie badań przedklinicznych.