Najlepsza dla dzieci

Reklama

Muzykoterapię szczególnie często wykorzystuje się w szpitalach i poradniach dziecięcych. Najlepsze efekty przynosi zastosowanie tej metody podczas rehabilitacji, zwłaszcza dzieci z wadami wrodzonymi, urazami ortopedycznymi, porażeniem mózgowym oraz wadami serca i wymowy.

Profilaktyka muzyczna

Jedną z form muzykoterapii jest profilaktyka muzyczna, czyli stosowanie muzyki na co dzień. Odpowiednio dobrane melodie pomogą ci wstać i rozpocząć dzień w dobrym nastroju, inne zachęcą cię do wzmożonego wysiłku psychicznego i fizycznego, jeszcze inne wyciszą, zrelaksują i pomogą zasnąć.

Łagodne wybudzenie

Zaraz po przebudzeniu jesteś rozleniwiona i pewne bodźce docierają do ciebie z opóźnieniem. Potrzebujesz więc spokojnej muzyki, która łagodnie cię wybudzi i powoli przystosuje twój zrelaksowany po nocy układ mięśniowy do dziennej aktywności. Dynamiczne melodie i agresywne dźwięki nie są wskazane, ponieważ mogą wywołać wzmożone napięcie mięśni i stan ogólnego podenerwowania.

Gimnastyka przy dźwiekach natury

Łagodna muzyka i powolne wybudzanie są szczególnie ważne w przypadku ludzi starszych i chorych. Jeśli więc np. cierpisz na schorzenia kardiologiczne lub reumatologiczne, albo też miewasz problemy z oddychaniem (astma, zadyszka, kaszel), zaraz po przebudzeniu włącz kasetę z dźwiękami natury lub spokojną muzyką. Słuchając jej, wykonaj w łóżku kilka ćwiczeń rozciągających i dopiero wtedy powoli wstań.

Porcja porannej energii

Gdy już wstaniesz, włącz sobie nieco szybszą muzykę. Twój organizm jest już bowiem przygotowany na rytmiczne i dodające energii dźwięki, które mogą ci towarzyszyć podczas wszystkich porannych czynności.

Utwory instrumentalne w pracy

W pracy nie powinnaś słuchać muzyki głośnej, szybkiej i agresywnej. Wybierz raczej utwory spokojne, najlepiej instrumentalne, lub tzw. „muzykę” środka. Łatwiej ci będzie wówczas skupić się i poświęcić pracy umysłowej.

Sprzątanie w rytmie disco

Czas spędzony z rodziną i dziećmi, wspólne posiłki oraz odpoczynek to pora, kiedy z domowych głośników powinna się sączyć spokojna, niezbyt głośna, harmonijna muzyka. Głośne i uniemożliwające normalną rozmowę dźwięki, zamiast sprzyjać relaksowi, wprowadzają bowiem agresję i niepokój.

Relaks z ulubieńcami

Reklama

Muzykę dynamiczną, głośną i pobudzającą odtwarzaj podczas jazdy samochodem (szczególnie w nocy uchroni cię to przed zaśnięciem) lub... podczas prac domowych, które wymagają od ciebie wysiłku fizycznego (sprzątanie, prasowanie, odkurzanie).Odpoczynek w stresie

Gdy odpoczywasz w samotności, słuchaj muzyki, którą najbardziej lubisz. Niezależnie od tempa, będzie ona sprzyjać twojemu relaksowi. Jeśli zdenerwowanie i stres utrudniają ci relaks, na początek posłuchaj żywej i głośnej muzyki, wykonując przy tym dynamiczne ruchy. Dopiero gdy odreagujesz negatywne emocje i wyrzucisz z siebie całą złość, przejdź do spokojnych i odprężających utworów.

Na smutek i melancholie

Gdy jesteś smutna i zniechęcona do życia lub dopada cię jesienna melancholia, zacznij od słuchania utworów spokojnych i nastrojowych, a później stopniowo przechodź do muzyki żywszej, weselszej i łagodnie pobudzającej.

Zdrowotna płytoteka

Ponieważ odbiór muzyki zależy od gustu i indywidualnych upodobań słuchającego, przygotuj sobie własną płytotekę. Powinny się tam znaleźć utwory, które najbardziej lubisz i które będą odpowiednie na różne okazje i pory dnia (do pobudzenia idelany jest np. „Marsz turecki” Mozarta lub „Kałasznikow” Bregovicia, do wyciszenia zaś „Marzenie” Schumanna lub romantyczna ballada rockowa).

Klasyka dla dziecka

Jeśli twoje dziecko ma w pokoju radio lub odtwarzacz, zwracaj uwagę na to, jakiej muzyki słucha. Nawet jeśli twoja pociecha przechodzi właśnie fascynację rapem, techno lub hip-hopem, postaraj się, by w miarę możliwości poznawała też inne gatunki, z muzyką poważną włącznie. Harmonijne dźwięki i klasyczne kompozycje docierają bowiem do najgłębszych warstw emocjonalnych.

Nastrojowe melodie na dobranoc

Dobór muzyki przed snem jest równie ważny, jak melodie, jakich słuchasz zaraz po przebudzeniu. Pamiętaj, że po całym dniu pracy i wzmożonego wysiłku psychicznego głośne i skoczne dźwięki będą cię nie tylko niepotrzebnie pobudzały, ale wręcz drażniły. Dlatego w łóżku słuchaj utworów spokojnych, nastrojowych i romantycznych lub muzyki poważnej.

Cisza na bezsenność

Jeżeli mimo spokojnej, cichej i nastrojowej muzyki, długo nie możesz zasnąć, spróbuj poleżeć w ciszy. Jest ona bowiem równie potrzebna twojemu organizmowi, jak muzyka.

W rytmie serce

Najzdrowsza i najodpowiedniejsza dla organizmu człowieka muzyka to ta, której tempo dostosowane jest do naturalnego rytmu, z jakim bije nasze serce (60-80 uderzeń na minutę).

W łonie matki

Już znajdujący się w łonie matki maluszek słyszy i potrafi rozpoznawać docierającą do niego muzykę. Jeżeli więc jesteś w ciąży, otaczaj się łagodną muzyką. Razem ze swym dzieckiem słuchaj nastrojowych i harmonijnych utworów, najlepiej muzyki klasycznej, oraz dźwięków natury. Gdy niemowlak przyjdzie już na świat, te same znajome melodie pomogą ci go uspokoić lub ukołysać do snu.

Poród przy dźwiekach muzyki

Muzyka podczas porodu pomaga podnieść próg bólu, poprawia oddychanie, ułatwia rozluźnienie ciała i skraca pierwszy okres porodu o prawie 2 godziny. Za pomocą muzykoterapii można również przygotować kobietę do cesarskiego cięcia (muzyka znacznie obniża poziom hormonu stresu - hydrokortyzonu).