Objawy niedoboru witamin

Kiedy odczuwamy jakieś dziwne dolegliwości, od razu zastanawiamy się, dlaczego one się pojawiły. Najczęściej jednak przyczyn nie trzeba szukać daleko, wystarczy przeanalizować swoją dietę. Większość naszych problemów zdrowotnych spowodowanych jest bowiem niewłaściwym odżywianiem.

Reklama

Jeśli w naszych posiłkach brakuje witaminy D, wówczas może to zakończyć się zwiększoną potliwością. Pojawiają się problemy z układem kostnym, może nawet dojść do zachorowania na krzywicę. W przypadku niedoboru witaminy A możemy zauważyć u siebie pękanie ust, włosy stają się mniej błyszczące, a paznokcie bardziej łamliwe. To jednak nie wszystko. Brak tej witaminy sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na choroby, między innymi zapalenie płuc. Problemy z włosami (łysienie) mogą również pojawić się przy braku witaminy H. Przez zbyt niską ilość witaminy E w organizmie mamy obniżone libido, nasze mięśnie nie dysponują odpowiednią siłą. Znacznie szybciej się starzejemy. Rozdrażnienie, brak snu? To może być wina niedoboru witaminy PP. Jeżeli bolą nas stawy, krwawią nam dziąsła, jesteśmy senni i bardzo szybko męczymy się, może to oznaczać, że brakuje nam witaminy C (więcej na temat niedoboru witaminy C przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-c).

Objawy niedoboru witamin z grupy B

Znamy wiele witamin z grupy B. Niedobór każdej z nich nie zawsze jednak skutkuje w ten sam sposób. Gdy brakuje nam witaminy B3, to szybciej siwieją nam włosy. Ponadto może to prowadzić do zachorowania na anemię. Jeśli mamy suchy i intensywnie czerwony język to może oznaczać, że w naszym organizmie brakuje witaminy B2. Z kolei brak witaminy B6 objawia się rozdrażnieniem, problemami ze skórą – łojotokowym zapaleniem skóry, bladością (o łojotokowym zapaleniu skóry przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-a-lysienie). Ponadto szybciej się starzejemy. Niedobór witaminy B1 to głównie problemy z układem pokarmowym: zaparcia, zmniejszone łaknienie. Oprócz tego, jeśli w organizmie brakuje tej witaminy, to przez to można odczuwać silne zmęczenie psychiczne.

Zapobieganie i leczenie niedoboru witamin

Aby uniknąć niedoboru witamin w naszym organizmie, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednia dietę. Włączenie do niej świeżych warzyw i owoców (w miarę możliwości sezonowych), chudego mięsa i ryb z pewnością poprawi nasz stan zdrowia. Dbajmy o to, aby nasze menu było urozmaicone. Unikajmy diet, które są ubogie w różnorodne składniki. Zapomnijmy o diecie jabłkowej czy kalafiorowej. Nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania wielu różnych składników. Nie powinniśmy też decydować się na restrykcyjne diety, które polegają przede wszystkim na głodzeniu się. Warto również zrezygnować z używek. Odstawmy alkohol, tytoń, zmniejszmy ilość wypijanej kawy i herbaty. Postarajmy się również ograniczyć słodycze i fast foody, a w ich miejsce wprowadzić zdrowe przekąski. Oprócz odżywiania także tryb życia ma bardzo duży wpływ na niedobry witamin. Jeśli dużo się stresujemy, żyjemy w nerwowych warunkach, to przez to zmniejsza się ilość witaminy C i B.

Aby poradzić sobie ze skutkami niedoboru witamin, należy przede wszystkim zaobserwować swój organizm i oczywiście w przypadku odkrycia jakichś dolegliwości jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista z pewnością zaleci odpowiednią dietę, a być może oprócz tego dodatkową suplementację.