Profesor Zbigniew Izdebski podaje przykład starszej kobiety, u której wykryto pełnoobjawowy AIDS. Kobieta twierdzi, że nie miała kontaktów seksualnych przez 10 lat, po śmierci męża. Okazało się, że przyczyną jego śmieci były powikłania po zapaleniu płuc. Prawdopodobnie miał AIDS, może o tym nawet nie wiedział, ale zakaził żonę - mówi profesor.

Reklama

Anna Marzec - Bogusławska - dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS podkreśla, że kobiety po menopauzie nie dbają o stosowanie prezerwatyw, które chronią przed wirusem HIV. Nie myślą o ciąży, więc nie zabezpieczają się przed nią. Tymczasem zakażają się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV.

Fundacji Edukacji Społecznej realizuje w Polsce międzynarodowy projekt SHE. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak tłumaczy, że pomaga on kobietom w realizacji ich planów życiowych. Według niej, kobiety, jeśli mają stałego partnera, to mają takie poczucie, że HIV ich nie dotyczy. Zachęcamy do testowania się, bo zakażenie wcześnie wykryte pozwala urodzić zdrowe dziecko - podkreśla.

W Polsce żyje ponad 17 tysięcy osób ze zdiagnozowanym wirusem HIV. Jednak zakażonych może być dwa razy tyle.