Doktor Małgorzata Krajnik z Collegium Medicum w Bydgoszczy mówi, że wcześniej podobne listy do ministra zdrowia kierowali eksperci, ale pozostawały one bez odpowiedzi. Według niej, w leczeniu bólu nie sięga się po metody dostępne na całym świecie. Głównym powodem jest brak edukacji personelu medycznego i pacjentów o tym, że ból można skutecznie leczyć i pacjent ma do tego prawo - podkreśliła.

Reklama

Doktor Krajnik dodała, że leczenie bólu opłaca się. W wielu krajach podkreśla się ten aspekt, ile społeczeństwo kosztuje nieleczony lub źle leczony ból oraz to, że traci się młodych ludzi, którzy z tego powodu nie mogą pracować tylko idą na rentę.

Szymon Chrostowski z Koalicji na Rzecz Walki z Bólem podkreślił, że pacjenci apelują do ministra zdrowia o przyjęcie europejskich standardów leczenia. Podawał przykłady zawężania kryteriów dotyczących refundacji leków przeciwbólowych. - Pacjent z nowotworem złośliwym może korzystać z refundacji,natomiast chory z niezłośliwym już nie, chociaż go tak samo boli - powiedział.

Dodatkowo Koalicja przygotowuje dokument "Absurdy dotyczące leczenia bólu w Polsce".