Zapalenie zatok występuje przez cały rok, przy czym teraz, czyli w okresie jesienno-zimowym, jesteśmy na nie szczególnie narażeni. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok przynosowych może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań, m.in. zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia gałki ocznej. Dlatego szczególnie ważna jest właściwa i wczesna diagnostyka, która pozwoli na zastosowanie prawidłowego leczenia.

Reklama

- Przy zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych występują, co najmniej dwa z czterech objawów: blokada albo niedrożność nosa, katar, ból lub uczucie rozpierania w obrębie twarzy, upośledzenie lub utrata węchu - wymienia dr n. med. Piotr Rapiejko, otolaryngolog.

Jak w takim razie leczyć zatoki?

W przypadku łagodnych objawów wskazujących na zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych można stosować leczenie objawowe: płukanie jam nosa roztworami wody morskiej lub soli fizjologicznej; przyjmowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych działających obkurczająco na błonę śluzową nosa i ujść zatok przynosowych w tabletkach (np. preparatów zawierających połączenie ibuprofenu z pseudoefedryną), tłumaczy specjalista.

- Kompleksowe leczenie zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych opiera się na przywróceniu fizjologicznych funkcji błony śluzowej nosa (w tym również ruchu rzęsek), drożności przewodów nosowych i ujść zatok przynosowych. Można to osiągnąć poprzez oczyszczanie jam nosa z zanieczyszczeń i patologicznej wydzieliny. W tym celu można stosować głównie przepłukiwanie jam nosa roztworami wody morskiej i soli fizjologicznej. W umiarkowanym zapaleniu zatok wyżej wymienione leczenie uzupełniane jest steroidami (leki przeciwzapalne) podawanymi donosowo. W cięższym zalecana jest również antybiotykoterapia, a w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych, w przypadku braku skuteczności farmakoterapii (leczenie przeciwzapalne) stosowane jest również leczenie operacyjne - wymienia dr n. med. Piotr Rapiejko.

Reklama

Przestrzegając kilku zasad, można zmniejszyć ryzyko zapalenia zatok.

Reklama

Pacjent powinien: starać się unikać zanieczyszczeń powietrza, które uszkadzają błonę śluzową nosa (dym papierosów, pyły, związki chemiczne), regularnie oczyszczać filtry w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza, dbać, by w pomieszczeniu, w którym przebywa, powietrze było wilgotne (szczególnie w czasie sezonu grzewczego), pić dużo płynów, szczególnie, gdy powietrze jest suche, w przypadku alergii, powinien unikać uczulających substancji i regularnie przyjmować zalecone przez lekarza leki, skonsultować się z lekarzem rodzinnym, czy nie wykonać profilaktycznych szczepień przeciwko grypie i infekcjom bakteryjnym, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Jeśli nos jest zablokowany należy stosować (ale tylko doraźnie) środki, które udrożnią nos i ujścia zatok i zmniejszą obrzęk błony śluzowej. Najlepszą profilaktyką jest noszenie czapki i szalika, ponieważ najwięcej ciepła traci się przez głowę.

O zatoki można również zadbać w mobilnych gabinetach "Zdrowych zatok".

Mieszkańcy miast, które znajdą się na trasie mobilnego gabinetu będą mogli wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych, skorzystać z konsultacji z lekarzem laryngologiem oraz otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne w specjalnie do tego celu przygotowanym specjalistycznym gabinecie "Zdrowych zatok". Osoby, u których badanie wykaże niepokojące zmiany, będą kierowane na dalsze konsultacje laryngologiczne. W ten weekend zatoki będzie można zbadać w Gorzowie Wielkopolskim (Galeria Nova). Mieszkańcy Krakowa do takiego gabinetu mogą się wybrać do Galeria Kazimierz 14, 15, 16 grudnia. Do Kielc do galerii Echo gabinet zawita 18, 19, 20 stycznia, do Katowic 22,23,24 lutego i warszawskiej Arkadii 22, 23, 24 marca.

Do tej pory dzięki akcji "Zdrowe zatoki" już ponad 80 tys. Polaków miało szansę skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych. Mamy nadzieję, że w tej edycji dotrzemy do mieszkańców kolejnych miejscowości, którzy będą mogli w naszym mobilnym gabinecie sprawdzić stan swoich zatok przynosowych - mówi Agnieszka Michalska, Kierownik ds. Public Relations w USP Zdrowie.

Kampania "Zdrowe zatoki", pod patronatem marki Ibuprom zatoki, jest realizowana od 2003 roku. Celem akcji jest podniesienie świadomości Polaków nt. specyfiki zapalenia zatok przynosowych i metod jego rozpoznawania, zwrócenie uwagi na konieczność podejmowania działań profilaktycznych oraz stosowania właściwej diagnostyki i leczenia. Ta wiedza pozwala uniknąć groźnych powikłań. Jest to jedyna kampania, która tak wnikliwie porusza zagadnienia związane z problemami bólów i zapalenia zatok.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>