Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do sprzedaży szczepionkę (nazywaną Bexsero) na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych typu B (Neisseria meningitides grupy B). Uratuje ona życie tysiącom dzieci, bo właśnie wśród najmłodszych choroba zbiera najbardziej tragiczne żniwo.

Reklama

Eksperci nazywają to przełomem. Na tę szczepionkę czekano od lat. Adresowana jest przede wszystkim do niemowląt. Brytyjscy eksperci już pracują nad nowym kalendarzem szczepień dzieci, by znalazła się właśnie tam ta szczepionka.

Szczepionka przeszła niezbędne badania kliniczne. Wykazuje 73-proc. ochronę przeciwko meningokokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, które stanowi prawie dziewięć na dziesięć przypadków zapalenia opon mózgowych wśród pacjentów w Wielkiej Brytanii - informuje "The Independent".

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ma ciężki przebieg i w skrajnych przypadkach może zabić zaledwie kilkadziesiąt godzin od zakażenia. Najczęściej prowadzi do stałej niepełnosprawności, uszkodzeń mózgu, utraty kończyn i głuchoty.

Obecnie na rynku dostępne są szczepionki przeciwko dwóm typom Neisseria meningitidis - typowi A i C. Szczepionka Bexsero ma pojawić się w aptekach w Wielkiej Brytanii na początku przyszłego roku.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>