Do ciekawych wniosków doszli duńscy naukowcy, którzy prowadzili badania uwzględniające dane prawie 11 tysięcy osób powyżej 40. roku życia w okresie 35 lat. Otóż zaobserwowali, że ryzyko zawału serca może objawiać się zmianami w wyglądzie.

Reklama

Symptomem zbliżającego się zawału serca mogą być worki pod oczami (złogi tłuszczu w okolicach powiek dolnych i górnych), łysienie na skroniach i czubku głowy - poinformowali naukowcy z Copenhagen University na dorocznej konferencji American Heart Association w Los Angeles.

Według naukowców te objawy wskazują prawdziwy wiek biologiczny organizmu, który często odbiega od wieku metrykalnego. A niewątpliwie do czynników ryzyka zawału serca należy wiek.

Jak wykazują badacze, osoby, które mają wizualne oznaki starzenia, są o 57 proc. bardziej narażone na zawał serca oraz o 39 proc. bardziej zagrożone chorobami serca. Dlatego - Kontrola widocznych oznak starzenia powinna być rutynową częścią każdego badania lekarskiego - tłumaczy prowadząca badania prof. Anne Tybjaerg-Hansen.

Reklama

Co ciekawe, naukowcy odkryli, że osoby z siwizną oraz zmarszczkami nie są obarczone większym ryzykiem zawału w porównaniu z osobami z gładką skórą i włosami w naturalnym kolorze.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu