Od października do marca należy spożywać w Polsce i innych krajach powyżej 40. stopnia szerokości geograficznej suplementy zawierające witaminę D - przekonywali eksperci podczas międzynarodowej konferencji.

Reklama

Niedobory witaminy D występują u prawie 1 mld ludzi na świecie. W USA dotyczą aż 77 proc. osób dorosłych. W Polsce najbardziej brakuje jej dzieciom, kobietom i osobom starszym. Z badań specjalistów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (CZD) wynika, że aż 75-80 proc. dzieci w wielu szkolnym (od 9. do 15. roku życia) ma za mało witaminy D, szczególnie po okresie zimowym.

Jej stężenie w naszym organizmie wzrasta jedynie w okresie lata. Do powierzchni ziemi w naszej strefie klimatycznej dociera wtedy zdecydowanie więcej promieni słonecznych. Dzięki niemu w skórze człowieka wytwarzana jest witamina D. Od października nasłonecznie jest już mało intensywne, a w ślad za tym spada poziom witaminy D.

Dlatego od października do marca powinniśmy zażywać dodatkowe ilości witaminy D w postaci tranu lub preparatów wielowitaminowych - tłumaczą eksperci. Zalecają, by dzieci i młodzież (od 2. do 18. roku życia) przyjmowały w tym okresie średnio 400, a dorośli od 800 do 1000 jednostek tej witaminy dziennie. Osoby starsze, powyżej 65. roku życia, powinny przyjmować witaminę D przez cały rok.

W Polsce te zalecenia nie są jednak realizowane, stąd tak powszechne niedobory witaminy D. Z nieopublikowanych jeszcze badań przeprowadzonych w 2011 r. w aglomeracji warszawskiej wynika, że jej niedobór u kobiet w ciąży jest powszechny. Występuje aż u ponad 90 proc. przyszłych matek, niezależnie od okresu ciąży i pory roku. Dzieje się tak, choć prawie 80 proc. kobiet w ciąży zażywa preparaty wielowitaminowe.

Reklama

Według dr Justyny Czech-Kowalskiej z CZD, powodem jest niedostateczna suplementacja. Spożycie witaminy D w diecie u kobiet w ciąży kształtuje się bowiem na niewielkim poziomie - zaledwie 140-165 jednostek dziennie. Konieczne jest dodatkowe jej spożywanie.

Reklama

Tak też postępuje 63-80 proc. kobiet w ciąży i 48 proc. matek karmiących. Ale dostępne na rynku zażywane przez nie preparaty wielowitaminowe (przeznaczone dla kobiet w ciąży i matek karmiących) są niewystarczające. Zapewniają dzienną dawkę witaminy D na poziomie 200-500 jednostek dziennie. W efekcie średnio jej spożycie z suplementów wynosi jedynie 320 jednostek, a powinno wynosić 800-1000 jednostek (jeśli nie ma dostatecznej syntezy tej witaminy w skórze i podaży w diecie).

Prof. Roman S. Lorenc uważa, że obowiązujące w naszym kraju zalecenia suplementacji witaminy D przynajmniej u osób dorosłych są zbyt niskie. Mówią one o tym, że od października do kwietnia wystarczy zażywać codziennie od 800 do 1000 jednostek (w zależności od masy ciała), gdy w okresie lata codziennie wystawiamy na promienie słoneczne 18 proc. powierzchnia naszego ciała (odsłonięte przedramiona i częściowo nogi) przez minimum 15 minut.

Taka ekspozycja na słońce zapewnia jednak niską syntezę skórną witaminy D. Według specjalisty wymaga ona suplementacji przez cały rok i to na poziomie od 1000 do nawet 2500 jednostek dziennie. Dotyczy to szczególnie osób po 70. roku życia, u których synteza skórna jest czterokrotnie mniejsza niż u ludzi młodych. Zmniejsza ją również stosowanie kremów ochronnych.

W Polsce trudno jest uzyskać wysoką syntezę skórną witaminy D, jaką latem daje jedynie ekspozycja na promieniowanie słoneczne 35-proc. powierzchni ciała przez co najmniej 90 minut. A jeśli nawet uda się ją osiągnąć, jesienią i zimą należy zażywać 1300 jednostek witaminy D dziennie - uważa prof. Lorenc.

Najbogatszym źródłem witaminy D jest tran, który nie ma już przykrego dla wielu osób zapachu. Ten, który dostępny jest w aptekach, w jednej łyżeczce stołowej zawiera około 1000 jednostek. W diecie zawartość tej witaminy jest niewielka. W 100 g sera jest zaledwie 20 jednostek, a w 100 g ryb z puszki - 200 jednostek.

Najbogatszym źródłem witaminy D są suplementy. Eksperci zapewniają, że nie trzeba obawiać się ich przedawkowania. Według najnowszych standardów dawka bezpieczne to 4 tys. jednostek witaminy D dziennie.

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko krzywicy u dzieci i powstania zbyt małej masy kostnej, co w okresie dorosłości zwiększa groźbę powstania osteoporozy. Osłabia również mięśnie i układ odpornościowy. Może także przyczyniać się do rozwoju chorób tkanki łącznej, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy i stwardnienia rozsianego. Podejrzewa się nawet, że zbyt mała ilość tej witaminy zwiększa ryzyko niektórych nowotworów, takich rak piersi i prostaty.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>