Zmierz ciśnienie tętnicze na obu ramionach. Jeśli różnica pomiędzy wynikami pomiaru będzie duża, istnieje ryzyko zawału serca lub udaru mózgu – ostrzegają uczeni z University of Exeter na łamach „British Medical Journal".

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Tak wynika z badań naukowców, którymi objęli 230 pacjentów z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Wolontariusze, u których pomiary ciśnienia na obu ramionach znacznie się różniły, częściej umierały nagle z powodu choroby naczyń krwionośnych, która prowadziła do zawału lub udaru. Badacze podejrzewają, że osoby te mogły cierpieć na chorobę naczyń obwodowych, która nie daje żadnych objawów.

Opisujący te badania, serwis BBC News przywołuje wcześniej obserwacje naukowców i analizę 28 badań, jaką opublikowało pismo "The Lancet".

Co robić, gdy ciśnienie tętnicze na prawym ramieniu różni się od ciśnienia na lewym? Eksperci z British Heart Foundation zalecają pilną wizytę u lekarza - niezbędne jest bowiem specjalistyczne leczenie. Przypominają również, że pomiar ciśnienia rutynowo powinien być zawsze wykonywany na obu ramionach.

Trwa ładowanie wpisu