Podczas debaty "Nowoczesne metody leczenia chorób cywilizacyjnych", organizowanej przez Centrum Komunikacji Medialnej i Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, poruszane były problemy leczenia oraz profilaktyki, m.in. chorób układu krążenia, nowotworów, chorób wieku podeszłego, cukrzycy, urazów narządów ruchu czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Prof. Andrzej Rynkiewicz z Klinicznego Centrum Kardiologii - Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku opowiadał, że w Polsce z powodu chorób serca i układu krążenia umiera 55 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn. Wśród ważnych przyczyn tych chorób jest m.in. palenie papierosów i nadmierny cholesterol, a te czynniki ryzyka da się ograniczyć dzięki działaniom edukacyjnym.
Jako przepis na zdrowe życie podał numer 035140530, w którym mieści się skrót 7 zasad: palić 0 tytoniu, przechodzić 3 km dziennie (albo wykonywać ćwiczenia fizyczne przez 30 minut), zjadać 5 porcji owoców lub warzyw dziennie, uważać by ciśnienie skurczowe nie było wyższe niż 140 mmHg, utrzymywać poziom cholesterolu we krwi - mniejszy niż 5 mmol/L, a cholesterolu LDL - mniejszy niż 3 mmol/L. Ostatnie 0 ma za to symbolizować brak otyłości. Przestrzeganie tych zasad może pomóc nie tylko w walce z chorobami układu krążenia, ale i innymi chorobami cywilizacyjnymi.
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, mówił z kolei o innej ważnej chorobie naszych czasów - nowotworach. Powoływał się na prognozy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Unii Przeciwrakowej, według których w ciągu 15-20 lat na całym świecie nastąpi podwojenie liczby nowych zachorowań na raka. Według danych, które przypomniał lekarz, w Polsce obecnie co roku na nowotwory zapada 160 tys. osób, a umiera - 90 tys.
Wśród mężczyzn najczęściej pojawiają się nowotwory płuc, jelita grubego czy prostaty, a wśród kobiet - rak piersi i rak płuc. Jak mówił ekspert, 70-80 proc. Polaków chorych na raka zgłasza się do onkologa zbyt późno, bo już w zaawansowanym stadium choroby.
Według dr Medera, jedną z możliwości skuteczniejszej walki z rakiem jest zmasowana edukacja społeczeństwa na temat prewencji i profilaktyki onkologicznej. Wcześniej wykryty nowotwór najczęściej oznacza, że leczenie będzie skuteczniejsze i tańsze.
Również inna cywilizacyjna choroba - POChP - powodowana głównie przez palenie papierosów - byłaby łatwiejsza do leczenia, jeśli wykrywano by ją wcześniej - mówiła z kolei dr Emilia Świetlik z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie. W łagodzeniu skutków choroby ważna jest przeprowadzona odpowiednio wcześnie spirometria. Przypomniała, że 14 października w czasie Ogólnopolskiego Dnia Spirometrii w wielu miejscach w naszym kraju będzie można wykonać takie darmowe badanie (http://www.astma-alergia-pochp.pl/).
O tym, jak ważna jest współpraca pacjentów z lekarzami oraz edukacja prowadzona wśród chorych na choroby cywilizacyjne, zwłaszcza na cukrzycę, opowiadał prof. Maciej Malecki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego: "Chory, który wie więcej, żyje dłużej!" - podkreślił.