W Polsce żyje ok. 50 tysięcy osób z ciężkim uszkodzeniem słuchu, a 20 proc. cierpi na jego zaburzenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy Tobis upatruje przede wszystkim w towarzyszącym ludziom na co dzień hałasie ulicznym, którego nie da się uniknąć, mieszkając w dużym mieście. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 - 90 decybeli, narażając ludzi na czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia.

Reklama

Protetyk słuchu Katarzyna Ostrowska, jako największy problem wskazała natomiast używanie dousznych słuchawek audio. Dostarczanie głośnej muzyki bezpośrednio na błonę bębenkową to nawyk dotyczący głównie młodych ludzi i skutkujący obniżaniem granicy wieku osób dotkniętych wadami słuchu. "Jest jedna zasada: nie zagłuszać otoczenia. Słuchając muzyki, musimy słyszeć również to, co się dzieje wokół nas" - radzi Ostrowska.

Podczas piątej edycji tej ogólnokrajowej kampanii przebadano już kilka tysięcy osób w 19 miastach.

Jak zapewnia Tobis, badanie jest bardzo krótkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Składa się z dwóch etapów: pierwszy trwa zaledwie 30 sekund i ma na celu wyłonić osoby z dobrym słuchem, niepotrzebujące dalszej diagnostyki. Reszta pacjentów przechodzi przez testy audiometrii tonalnej pod okiem protetyków słuchu. Na podstawie wyników badania każdy otrzymuje odpowiednie zalecenia i rady odnośnie dalszego leczenia.

Akcja ma na celu nie tylko umożliwienie szybkiego i bezpłatnego badania, ale też pokazanie skali problemu, który - zdaniem Tobisa - wciąż jest w Polsce spychany na margines."Stykając się z osobami cierpiącymi na niedosłuch, mam wrażenie, że jest to nadal temat tabu. Zauważmy, że na ulicy jest mnóstwo osób noszących okulary, podczas gdy pacjenci z aparatem słuchowym traktują swoją dolegliwość z dużym skrępowaniem. Tą akcją chcemy oswoić ludzi z tym problemem i zwrócić uwagę, że zmysł słuchu - jak wszystkie inne - nie jest dany nam raz na zawsze. Trzeba o niego dbać, badać i oczywiście reagować w momencie, gdy następują jakieś zmiany" - powiedział Tobis podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Akcja potrwa do końca września i "słuchobus" odwiedzi jeszcze 14 miast, w tym m.in. Szczecin, Poznań, Gdynię, Łódź oraz Gorzów Wielkopolski.