Amerykańska chirurg naczyniowa dr Leila Mureebe zapewnia, że półgodzinny energiczny spacer z psem dobrze wpływa na pracę układu krążenia i zapewnia odpowiednią wagę. Takie są ustalenia naukowców z amerykańskiego National Institutes of Health. Przeprowadzili oni badania z udziałem dwóch tysięcy dorosłych osób.

Reklama

Okazało się, że właściciele psów, którzy regularnie wyprowadzali swoich pupili na spacer, mieli ciśnienie krwi w normie oraz prawidłowy poziom cholesterolu i wskaźnik masy ciała BMI. Co więcej, u chorych na nadciśnienie oraz cukrzycę, którzy systematycznie spacerowali z psem, poprawiły się wyniki.

Naukowcy dodają jeszcze jeden argument przemawiający za posiadaniem czworonogiego przyjaciela. Otóż drapanie i głaskanie psa jest bardzo zdrowe dla jego właściciela - świetnie relaksuje i przez to obniża ciśnienie krwi oraz spowalnia tętno.

Lekarze ostrzegają jednak przed długimi wędrówkami w upalne dni. Sugerują wyjścia z psem we wczesnych godzinach porannych lub dopiero po kolacji. Należy pamiętać, że spacer w pełnym słońcu zwiększają ryzyko udaru.

Zobacz także: Alarm! Rośnie nam pokolenie słabeuszy >>>

Reklama