Ćwiczenia bez odpowiedniej korekcji wad wzroku utrudniają realizację planu treningowego. Większość osób posiadających jakąś wadę radzi sobie z tą niedogodnością zakładając okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Na pewno poprawiają one widzenie, niestety podczas ćwiczeń oba rozwiązania mają minusy. Okulary mogą przeszkadzać, zsuwać się, zaparować lub zabrudzić się. Takie sytuacje rozpraszają koncentrację i pogarszają wyniki sportowe. Nawet sportowe oprawki nie są w pełni komfortowe, ponieważ w przypadku mocnej wady wzroku ograniczają pole widzenia. Soczewki kontaktowe, nie są również dobrym rozwiązaniem zwłaszcza podczas korzystania z basenów czy jacuzzi.

Reklama

Ćwiczenia na siłowni, a wada wzroku

W przypadku treningu na siłowni, z obu rozwiązań najmniej wygodne są okulary. Podczas intensywnych ćwiczeń na przyrządach trzeba uważać, aby nie spadły i nie uległy zniszczeniu. Gwałtowne ruchy w górę i w dół sprawiają, że okulary co chwilę trzeba poprawiać i nakładać wyżej na nos co pogarsza koncentrację i sprawność, której wymagają wielokrotnie powtarzane serie. Trenujący na bieżni również mogą odczuwać duży dyskomfort i obawę, iż okulary zsuną się podczas biegania, znacznie ograniczają one swobodę wykonujących dynamiczne ćwiczenia. Często, zamiast wykonywać z przyjemnością sport, skupiamy się na problemie.

Problemy ze wzrokiem na basenie

Wyzwaniem dla osób z wadą wzroku jest również wizyta na basenie, pływanie bez swoich „drugich oczu” lub w jednodniowych soczewkach kontaktowych jest bardzo meczące i ryzykowne. W wodzie żyją różne wirusy i drobnoustroje, najniebezpieczniejszy z nich to Acanthamoeba, którego kontakt z soczewką grozi infekcją, a nawet zapaleniem rogówki oka. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do utraty wzroku. Negatywny wpływ na oczy może mieć także chlorowana woda, pływanie w basenie może podrażnić spojówkę i wywołać reakcję zapalną. Kąpiąc się w basenie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę oczu.

Jak sobie radzić?

Ani okulary ani soczewki nie są idealnym rozwiązaniem dla osób regularnie uprawiających sport. Wada wzroku nie musi jednak przeszkadzać w jakiejkolwiek aktywności. Obecnie istnieje w pełni komfortowa alternatywa dla okularów i soczewek kontaktowych – ortokorekcja, niechirurgiczna metoda korekcji wady wzroku. Jej innowacyjność polega zastosowaniu specjalnych ortosoczewek, które nakłada się na noc, a po ich zdjęciu można cieszyć się w ciągu dnia ostrym widzeniem nawet do 40 godzin bez konieczności noszenia szkieł kontaktowych lub okularów. Soczewki OrtoK delikatnie modelują rogówkę podczas snu przywracając jej prawidłowy kształt, dzięki czemu w trakcie dnia widzimy tak dobrze, jakbyśmy nie mieli wady wzroku. Cały proces jest odwracalny, po zaprzestaniu noszenia soczewek OrtoK, rogówka powraca do wcześniejszego stanu. Ortokorekcja jest doskonałym rozwiązaniem dla aktywnych osób, ponieważ pozwala uprawiać różne dyscypliny sportu i znacząco podnosi komfort treningu.

- Chociaż wada wzroku to nie wyrok, to dla wielu, regularnie trenujących osób, konieczność noszenia okularów czy szkieł kontaktowych stanowi utrudnienie w realizacji sportowej pasji. Dzięki ortokorekcji pacjenci mogą zapomnieć o dotychczasowych barierach i angażować się w działania, które do tej pory były poza ich zasięgiem. To nieinwazyjna i bezpieczna metoda – ortosoczewki, które pacjent zakłada na noc, wykonane są z gazoprzepuszczalnego tworzywa, nie ma więc ryzyka niedotlenienia czy podrażnienia oka - tłumaczy optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Reklama

Osoby zainteresowane definitywnym pozbyciem się wady wzroku powinny rozważyć jedną z najnowocześniejszych metod jaką jest laserowa korekcja wad wzroku. Zabieg polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera, nad precyzją działań lasera czuwa specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta, a wszystko nadzoruje lekarz. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, a okres rekonwalescencji też jest krótki.Korekcja jest wykonywana raz na zawsze więc osoby, które do tej pory musiały ograniczać swoją aktywność ze względu na wadę wzroku, mogą zapomnieć o przeszłości i cieszyć się życiem bez okularów i soczewek kontaktowych.

Wykonywanie wielu aktywności w okularach czy soczewkach kontaktowych jest znacznie utrudnione lub w niektórych dyscyplinach zupełnie wykluczone. Okulary mogą zawężać pole widzenia, zsuwać się z nosa, parować w wysokiej temperaturze lub po prostu przeszkadzać. Natomiast rezygnacja z noszenia okularów lub tradycyjnych soczewek wiąże się z dużym spadkiem jakości widzenia. Może to powodować duży problem, a w niektórych dziedzinach sportu być czynnikiem dyskwalifikującym. Obecnie ostre widzenie, swobodę ruchu i komfortowe uprawianie różnych dyscyplin sportu umożliwia osobom z wadami wzroku metoda ortokorekcji lub laserowa korekcja wad wzroku.