Standardową korekcją wad wzroku jest noszenie szkieł korekcyjnych lub soczewek w ciągu dnia. Obecnie poziom wiedzy medycznej i rozwój nowych technologii stwarza jednak nowe możliwości w podjęciu efektywnej walki z wadami wzroku. Pacjenci mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku - bardzo precyzyjnej metody mikrochirurgicznej, która koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Aby poddać się zabiegowi, trzeba spełniać określone warunki – są nimi m.in. wiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ustabilizowana wada wzroku, brak różnego rodzaju schorzeń. Przed zabiegiem każdy pacjent musi przejść badanie kwalifikacyjne, na podstawie którego lekarz podejmuje decyzję o możliwości wykonania zabiegu. Zabieg laserowej korekcji wady wzroku odbywa się w ciągu jednego dnia i nie wymaga hospitalizacji czy uciążliwej rekonwalescencji. Wykonywany jest w ciągu kilkunastu minut, a poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu.

Reklama

- Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. W trakcie zabiegu nad precyzją działań lasera czuwa specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta, a wszystko nadzoruje lekarz. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort – mówi lek. med. Robert Matusik, specjalista chorób oczu z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są szansą dla osób, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą nosić okularów czy szkieł kontaktowych, aby raz na zawsze pożegnać się z wadą wzroku, umożliwiając większą swobodę działania w pracy czy życiu codziennym.

Alternatywą dla laserowej korekcji wzroku jest niechirurgiczna metoda ortokorekcji, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK. Innowacyjność tej metody, przeznaczonej dla krótkowidzów, polega na zakładaniu do snu specjalnych ortosoczewek, które okresowo przywracają pełną ostrość widzenia. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Ortokorekacja opiera się na bardzo delikatnym modelowaniu rogówki, która po zdjęciu soczewek utrzymuje nadany jej kształt. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Nie jest to jednak zmiana nieodwracalna - po zakończeniu stosowania tej metody rogówka powraca do swojego wyjściowego stanu.

- Ortokorekcja to nieinwazyjna i bezpieczna metoda. Ortosoczewki, które pacjent zakłada na noc, wykonane są z gazoprzepuszczalnego tworzywa, nie ma więc ryzyka niedotlenienia czy podrażnienia oka. Ta metoda jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą poddać się zabiegom chirurgicznym przywracającym dobre widzenie w sposób nieodwracalny - tłumaczy optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Oczy są jednym z podstawowych narządów komunikacji i źródłem informacji o otaczającym nas świecie, szczególnie w pracy menedżerów i specjalistów obcujących codziennie z dużą ilością dokumentów. Dobry wzrok to istotny element funkcjonowania w pracy zawodowej, dlatego nie można lekceważyć alarmujących sygnałów i pamiętać o odpowiedniej profilaktyce pracy przy komputerze.