Jak bardzo zmiany temperatury i wilgotności powietrza mogą utrudnić życie - osoby noszące okulary wiedzą wyjątkowo dobrze. Wystarczy wsiąść zimą do autobusu czy opuścić klimatyzowane miejsce, a soczewki okularów natychmiast zaparują.

Reklama

Na całym świecie problem z zaparowaniem okularów dotyczy aż 1,2 mliarda ludzi. Soczewka Optifog jest naszą odpowiedzią na ten problem i ma pomóc ludziom w ich codziennych działaniach. Przeciwdziała parowaniu dzięki czemu w okularach możemy gotować, jeździć na nartach czy wchodzić zimą do ciepłego sklepu - powiedział Rafał Bohdanowicz, dyrektor generalny firmy Essilor Polonia, która wprowadziła soczewki na polski rynek.

Optifog zapowiadane są jako przełom w optyce. Aby nie parowały nawet w bardzo wysokich temperaturach, wystarczy nanieść na soczewki kroplę specjalnego płynu Optifog Activator, który aktywuje właściwości przeciwdziałające zaparowywaniu soczewki. Jedna kropla płynu wystarcza na tydzień użytkowania.

Konstrukcja powłoki w połączeniu z płynem aktywatorem powoduje, że para wodna rozpływa się i przybiera postać przeźroczystego filmu. Na soczewce w dalszym ciągu jest woda - ponieważ para to skroplona woda - ale nie występuje w postaci drobnych kropelek tylko jednolitej powłoki. Dzięki temu nie jest widoczna, a soczewki pozostają przejrzyste - tłumaczy Rafał Bohdanowicz.

Innowacyjność soczewek, które pasują do wszystkich typów okularów, doceniono na międzynarodowych targach optycznych w Paryżu, gdzie we wrześniu 2011 roku otrzymały nagrodę Silmo d'Or. Zaś firma Essilor - jako jedyna z branży optycznej - znalazła się na 25. miejscu sporządzonego przez "Forbes" rankingu najbardziej innowacyjnych spółek na świecie.

Jedną z pierwszych osób, która sprawdziła skuteczność soczewek Optifog był znany mistrz sztuki kulinarnej Kurt Scheller. W kuchni wciąż narażony jest na parowanie okularów.

Bardzo lubię moje nowe okulary, ponieważ nawet gdy nachylam się bardzo blisko garnków - nie parują. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób pracujących w kuchni - powiedział PAP Life Kurt Scheller unosząc pokrywkę garnka z gotującym się makaronem.