Badacze zaobserwowali także, że śmiertelność z powodu nowotworów złośliwych była znacznie niższa wśród pacjentek, które poddały się operacji bariatrycznej, niż wśród otyłych pań, które nie przeszły tej terapii.

Badania populacyjne potwierdzają, że otyłość jest czynnikiem ryzyka zachorowania na różne nowotwory złośliwe. Operacje bariatryczne są zalecane w leczeniu otyłości olbrzymiej oraz otyłości drugiego stopnia, przy braku kontroli poziomu cukru we krwi.

Reklama

Naukowcy z University of Utah w Salt Lake City (USA) przenalizowali dane dotyczące niemal 22 tys. pacjentów po operacji bariatrycznej (różnych rodzajów – jak ominięcie żołądkowe, rękawowa resekcja żołądka, opaska żołądkowa, wyłączenie dwunastnicze), których zdrowie porównywano z pacjentami z otyłością olbrzymią nieleczoną operacyjnie. Dobrano ich pod względem wieku, płci oraz wskaźnika masy ciała (BMI). Dane na temat zachorowań na nowotwory złośliwe pochodziły z rejestru stanowego Utah Cancer Registry.

Okazało się, że osoby po przebytej operacji bariatrycznej miały o 25 proc. niższe ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór w porównaniu z grupą nieleczoną bariatrycznie. Kobiety po operacji bariatrycznej miały o 41 proc. niższe ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych związanych z otyłością w porównaniu z paniami, które nie poddały się operacji leczenia otyłości. W grupie mężczyzn nie odnotowano podobnej zależności.

U pań zmniejszone ryzyko odnotowano w przypadku takich nowotworów, jak rak trzonu macicy, rak jajnika, jelita grubego, rak piersi przed menopauzą i po menopauzie. Śmiertelność z powodu raka była niższa o 47 proc. wśród kobiet po przebytej operacji bariatrycznej.

Reklama

- Ta praca reprezentuje kolejne ważne badanie, które wyraźnie potwierdza długofalowe korzyści z chirurgicznego leczenia otyłości w prewencji nowotworów – skomentował współautor pracy dr Ted D. Adams.

Niebiorący udziału w badaniu dr David B. Sarwer z Temple University w Filadelfii (USA) ocenił, że jest to kolejna praca, która przyczynia się do zrozumienia zależności między otyłością a występowaniem nowotworów. - Osoby z otyłością oraz ich opiekunowie medyczni powinni poważnie rozważyć te korzyści podczas dyskusji na temat plusów i minusów operacji bariatrycznej – podsumował badacz.