Doktor Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, przypomniał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że obecny Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych kończy się za dwa lata. Ponadto ma on charakter interwencyjny.

Reklama


Zdaniem doktora Medera, nowy program powinien zapewniać równy dostęp wszystkich pacjentów do nowoczesnej diagnostyki, leczenia, rehabilitacji onkologicznej. - Centra terapii nowotworowej muszą być lepiej wyposażone, a na leczenie - przeznaczone więcej pieniędzy - dodał lekarz.

Doktor Janusz Meder mówił, że rak nie musi oznaczać wyroku śmierci. Ważne jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, które pozwalają wcześnie wykryć zmiany nowotworowe. Według lekarza, coraz skuteczniejsze okazują się nowoczesne metody leczenia i diagnostyki, oparte na biologii molekularnej. - Można dzięki temu blokować sygnały w komórce, które nakazują niepohamowane rozplenianie się komórek nowotworowych. W efekcie, wiele tego typu chorób nie zabija pacjenta, lecz przyjmuje postać przewlekłą - mówił doktor Meder.

Z okazji Dnia Walki z Rakiem, Polska Unia Onkologii zorganizowała dwa dni temu tak zwaną Białą Sobotę. W niektórych placówkach można było uzyskać informacje na temat nowotworów, zwłaszcza szeroko pojętej profilaktyki. Onkolodzy zachęcali też Polaków do regularnego korzystania z bezpłatnych badań przesiewowych, które finansuje Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi o badania cytologiczne, mammografię oraz kolonoskopię.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na świecie na raka zapada 11 milionów ludzi. W Polsce liczba chorych stale rośnie. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2009 roku na choroby nowotworowe zachorowało 159 tysięcy osób, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wyniosła 156 tysięcy.