Środkiem do realizacji tego celu jest narodowy program profilaktyki RSM, który w grudniu ma zostać złożony do Ministerstwa Zdrowia.

Reklama

Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy powołało ponad 50 partnerów społecznych - organizacji pozarządowych, towarzystw naukowych, instytucji publicznych i firm. Wszystkim przyświeca jeden cel - uświadomienie Polkom, że żadna z nich nie musi umrzeć na raka szyjki macicy.

Do profilaktycznych badań swego czasu zachęcała również aktorka Anna Korcz. "Przez półtora roku byłam twarzą kampanii na rzecz walki z rakiem szyjki macicy, który jest drugim, po raku piersi, nowotworem dziesiątkującym kobiety. Jest to przerażająca choroba. Nigdy nie wiadomo, kogo dotknie. Dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrywanie" - aktorka przekonywała w rozmowie z PAP Life.

Przekonują również specjaliści. Bo rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny we wczesnym etapie choroby, wykryty dzięki badaniom cytologicznym. To także pierwszy nowotwór, przed którym można uchronić się także dzięki szczepieniom przeciw HPV - wirusowi odpowiedzialnemu za powstanie raka szyjki macicy.

"Hasło Koalicji brzmi - Niech żyją kobiety! Dosyć już straszenia chorobami, powtarzania przerażających statystyk i zaklinania rzeczywistości. Wyniki badań opinii pokazują wyraźnie, że strach nie mobilizuje. Wręcz przeciwnie - straszenie paraliżuje kobiety, które nie podejmują działań profilaktycznych" - przekonuje przewodniczący Rady Programowej Koalicji, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Ryszard Poręba.Trafność tego podejścia najlepiej podkreśla rosnące poparcie dla postulatów Koalicji. Eksperci i członkowie organizacji, wchodzących w jej skład, przygotowują kompleksowy program zdrowotny, którego wdrożenie może doprowadzić do realnej poprawy sytuacji w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy (RSM) w Polsce.

Dokument opracowany przez pięć Grup Eksperckich będzie zawierał propozycje rozwiązań w kluczowych obszarach: edukacji - czyli zwiększenia świadomości roli profilaktyki RSM jako skutecznej obrony przed rakiem. W projekcie duży nacisk kładzie się na prewencję - szczepienia przeciw HPV - wirusowi odpowiedzialnemu za powstawanie m. in. raka szyjki macicy, a także zwiększenie liczby kobiet wykonujących badania cytologiczne.

W projekcie wskazane zostaną również rozwiązania finansowe, a także propozycje tworzenie rejestrów - czyli skutecznego narzędzia pozwalającego ocenić efekty realizacji kompleksowej profilaktyki RSM (szczepienia i cytologia).

Program ma być gotowy w grudniu 2011 roku i wówczas złożony w Ministerstwie Zdrowia. Poparcie dla Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy wyrazili przedstawiciele wielu środowisk, m.in.: pisarka Katarzyna Grochola, dr Irena Eris, posłanka Beata Małecka-Libera, europosłanka Elżbieta Łukacijewska, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich Rudolf Borusiewicz, dziennikarki Katarzyna Dowbor i Jolanta Fajkowska, a także przedstawiciele organizacji działających na rzecz edukacji zdrowotnej.