"Chcemy propagować badania profilaktyczne. Wskazywać, że przeprowadzanie takich badań jest konieczne" - powiedziała prezes Fundacji Teraz Kobiety Krystyna Backiel. Chodzi o mammografię, USG piersi i narządów rodnych, badania cytologiczne, szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy oraz okresowe badania specjalistyczne na poziom hormonów.

Reklama

Na trasie przejazdu - jak poinformowała - będą otwarte szpitale ginekologiczne, będzie też dostępny mammobus, w którym kobiety będą mogły nieodpłatnie wykonać badania piersi.

Uczestniczki, wśród których mają być m.in. dziennikarka Martyna Wojciechowska oraz aktorki: Dorota Kamińska, Ewa Gawryluk i Anna Dereszowska w ciągu trzech dni pokonają ponad 200 km; będą też musiały zaliczyć trzy odcinki specjalne - pierwszy z nich już w Warszawie, na Trasie Siekierkowskiej; kolejne: w Trzciance k/Wyszkowa oraz Wasilkowie k/Białegostoku.

Jak powiedział komandor rajdu Witold Prószyński, sam pomysł jego zorganizowania powstał, by kobiety nie myślały o chorobie. "A zdarzają się przypadki, gdy osoba chora na raka angażuje się w aktywność fizyczną i pomaga jej to przezwyciężyć chorobę" - dodał.

Rajd jest organizowany m.in. przez fundację Teraz Kobiety, Polski Związek Motorowy z siedzibą w Białymstoku, Automobil Klub Centrum Warszawa, Automobil Klub Łomża oraz jedną z firm na rynku nieruchomości.Wśród kobiet chorujących na nowotwory najwięcej ma raka piersi - 22 procent, raka szyjki macicy - 13 procent oraz płuca - 8 procent. Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych w znacznym stopniu zależy od tego jak wcześnie są one wykrywane.