W kolejnych styczniowych meldunkach epidemiologicznych (1-7.01.; 8-15.01; 16-22.01 oraz 23-31.01) odnotowywano odpowiednio: ok. 115 tys., 142 tys., 158 tys. i 227 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu grypy lub jej podejrzenia w styczniu wystawiono ok. 3,1 tys. skierowań do szpitala. Osiem osób zmarło.

Reklama

W okresie od 1 września 2018 r. do 31 stycznia 2019 r., w ramach monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy zanotowano łącznie 2 mln 179 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów, takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.

Reklama