Od 1 do 7 marca z powodu grypy zmarło osiem osób, od 8 do 15 marca – 11, a między 16 i 22 marca – 10. W lutym z powodu grypy zmarło 81 osób, a w styczniu – osiem.

Reklama

W marcu zanotowano ponad 445 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W pierwszym tygodniu około 155 tys., w kolejnym – 157 tys., a między 16 i 22 marca – ponad 133 tys. W lutym było ponad 844 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a w styczniu – 645 tys.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, bo mają one znaczący wpływ na odporność.

Reklama

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, na przykład latem.