Zdaniem amerykańskich naukowców kichanie jest odzwierciedleniem osobowości. Można je interpretować na podobnej zasadzie jak śmiech - głośność i dynamika zdradzają cechy osobowości kichającego.

Reklama

- Są różne style kichania, podobnie jak jest to ze śmiechem. Niektórzy robią to głośno, inni miękko i delikatnie. Co więcej, śmiejemy się i kichamy tak samo przez całe życie - twierdzi dr Alan Hirsch, neurolog i psychiatra z Smell & Taste Treatment and Research Foundation w Chicago.

Jak można poznać osobowość człowieka po kichaniu? Zdaniem naukowców osoby wylewne i towarzyskie, a także te lubiące przewodzić w grupie, będą kichały głośno i wybuchowo. Osoby nieśmiałe i wstydliwe, będą zaś próbowały wstrzymać lub ukryć kichnięcie.

- Ogólnie rzecz biorąc, kichanie to mimowolne zjawisko, mechanizm obronny organizmu, ale możemy je kontrolować. I choć kochanie zależy od anatomii, to jakaś część tej czynności ma związek z naszym charakterem. To czy jesteśmy wstydliwi, czy otwarci i beztroscy, można rozpoznać właśnie po kichaniu - potwierdził dr Gordon Siegel, laryngolog z chicagowskiego instytutu badań.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>