Toksoplazmoza

Reklama

Wiele kobiet na widok kota rozpływa się w zachwytach. Są takie śliczne, słodkie, a ich futerko mięciutkie. Kiedy łaszą się do nas, to nie sposób ich nie pogłaskać. Tymczasem te zwierzaki mogą zarażać niebezpieczną chorobą zakaźną, czyli toksoplazmozą.

W jaki sposób można zarazić się toksoplazmozą? Chorobę te wywołuje pasożyt Toxoplasma gondii. Najczęściej znajduje się on w odchodach kotów, wobec tego czyszczenie kuwety bez założenia rękawiczek może zakończyć się zakażeniem. Jeśli kot oddał stolec na grunt, na którym uprawiane są warzywa czy owoce, to zarazki mogą przedostać się do roślin. Właścicielki kotów, które mają przydomowy ogródek, powinny zawsze myć owoce czy warzywa pochodzące z własnych upraw. Nie należy też pozwalać zwierzęciu na przechadzanie się po blatach w kuchni czy spanie w łóżku właścicieli. Toxoplasma gondii może też znaleźć się w surowym mięsie. Fanki sushi, surowych wędlin czy tatara powinny na czas ciąży zrezygnować z tych przysmaków (dowiedz się więcej o toksoplazmozie w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy).

Zakażenie toksoplazmozą jest bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Pasożyt odpowiedzialny za tę chorobę przedostaje się przez łożysko do płodu i wywołuje u niego toksoplazmozę wrodzoną. Jeśli zarażenie wystąpiło podczas pierwszego trymestru, wówczas może to skończyć się poronieniem. Zakażenie w późniejszym czasie może skutkować przedwczesnym porodem, dużymi problemami ze wzrokiem u dziecka (np. zapaleniem siatkówki), a także niedowagą, zwapnieniem śródczaszkowym, wodogłowiem lub małogłowiem (więcej informacji na temat wodogłowia można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/wodoglowie).

Czy właścicielki kotów muszą w takim razie pozbyć się swojego pupila na okres ciąży? Niekoniecznie. Kobieta w ciąży powinna zostać poddana badaniom w celu wykazania obecności przeciwciał przeciwko tej chorobie w klasie IgG. Jeżeli wynik będzie ujemny, to wówczas należy szczególnie uważać na kontakty z kotami, jeśli dodatni, to nie trzeba obawiać się tych domowych zwierząt.

Reklama

Cytomegalia

Cytomegalia to choroba, która przenosi się drogą kropelkową – można więc bardzo łatwo się nią zarazić. Jej objawy to: powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, katar. Niektóre kobiety mogą jednak ją przejść bezobjawowo. Choroba ta bardzo często występuje u dzieci.

Reklama

Zakażenie tą chorobą w ciąży może mieć przykre konsekwencje, dziecko może urodzić się z powiększoną wątrobą bądź śledzioną, jego waga może być zbyt mała. W najgorszym przypadku zakażenie cytomegalią może zakończyć się śmiercią dziecka.

Cytomegalia jest wykrywana na podstawie badań na obecność przeciwciał. Kobieta w ciąży, u której wykryto tę chorobę, nie może przyjmować żadnych lekarstw. Dopiero po narodzinach można podać maluszkowi lek przeciwwirusowy.

Ze względu na to, że dosyć łatwo zarazić się cytomegalią, jest wskazane, by szczególną ostrożność zachowały młode kobiety w ciąży (które jeszcze chodzą do szkoły), przedszkolanki oraz sprzedawczynie.

Różyczka

Różyczka to choroba zakaźna, na którą najczęściej zapadają dzieci. Zdarza się jednak, że chorują na nią dorośli. Jej symptomy to: podwyższona temperatura, wysypka oraz obrzęk węzłów chłonnych. Zakażenie matki nie jest równoznaczne z tym, że zachoruje również dziecko. W większości przypadków wirusowi nie udaje się przedostać przez łożysko do płodu Jeśli jednak na początku ciąży dojdzie do zarażenia maluszka, to może to skończyć się zapaleniem mózgu, zaburzeniami mowy, głuchotą.