Czy idealny biust istnieje?

Reklama

Decyzja o poddaniu się operacji wynika często z tego, że kobiety chciałyby mieć takie piersi jak gwiazdy filmowe. Okazuje się jednak, że idealnie okrągły kształt tak naprawdę nie istnieje. Chirurg plastyczny z Krakowa - dr n. med. Rafał Pabiańczyk opowiada o idealnych wymiarach biustu: W dzisiejszych czasach w społeczeństwach krajów zachodnich raczej promuje się większy rozmiar piersi. Jednak o atrakcyjności kobiecej sylwetki powinna stanowić pewna harmonia pomiędzy kształtem piersi, talią i biodrami. Z medycznego punktu widzenia górna połowa piersi powinna stanowić około 45%, a dolna 55% objętości całej piersi, natomiast brodawka sutkowa powinna być zwrócona ku górze pod niewielkim katem 15–20 stopni. W praktyce oznacza to, że nawet naturalny biust nie ma wypukłego kształtu w swojej górnej połowie, jaki uzyskuje się, np. stosując stanik typu push-up lub w wybranych przypadkach powiększając piersi z wykorzystaniem implantów okrągłych.

W jaki sposób można powiększyć sobie biust?

Reklama

Aby wyjaśnić niuanse związane z operacjami powiększenia biustu, poprosiliśmy o pomoc doktora Pabiańczyka. Wyjaśnia on, na czym polega najpopularniejsza metoda powiększenia rozmiaru piersi, czyli wykorzystanie implantów (więcej na temat implantów piersiowych można przeczytać na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/implanty-piersiowe). To klasyczna, najstarsza metoda powiększania piersi. - Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i polega na wypreparowaniu odpowiedniej kieszeni pod piersią oraz wprowadzeniu w nią implantu anatomicznego lub okrągłego o odpowiednio dobranych wymiarach w zależności od budowy ciała pacjentki oraz jej preferencji. W ten sposób można powiększyć pierś nawet o kilka rozmiarów. Koszt takiego zabiegu wynosi około 13 000 zł. Czas trwania – od godziny do dwóch godzin.

Oprócz zastosowania implantów można również zdecydować się na wszczepienie tkanki tłuszczowej z innych części ciała. Dr n. med. Rafał Pabiańczyk wyjaśnia: Zabieg polega na pobraniu niechcianego tłuszczu zgromadzonego w nadmiarze, np. z okolicy ud, bioder lub na brzuchu i przeniesieniu go w obszar powiększanej piersi. W ten sposób można uzyskać korektę kształtu i rozmiarów piersi z jednoczesną poprawą wyglądu sylwetki. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym i ogólnym. Czy w ten sposób piersi będą większe w widoczny sposób? Oczywiście, że tak. Doktor dodaje: „Podczas jednego zabiegu można uzyskać wzrost objętości piersi o 1–2 rozmiary. Zabieg można powtórzyć po pewnym czasie w przypadku chęci uzyskania większego rozmiaru piersi przez pacjentkę”.

Co po operacji?

Wiele pań zapewne obawia się operacji ze względu na ból oraz możliwe komplikacje (więcej informacji o bólu piersi znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi). Jest to zupełnie naturalne. Dlatego jeśli zastanawiamy się nad chirurgicznym powiększeniem piersi, to wcześniej powinniśmy zgromadzić wiedzę na temat. Musimy dowiedzieć się, jak należy się przygotować do operacji, jak będzie ona przebiegać i co się stanie po jej zakończeniu. Jako pacjentki mamy do tego pełne prawo.

Wskazówki odnośnie prawidłowego postępowania po zakończeniu zabiegu przedstawia nasz ekspert, dr Rafał Pabiańczyk: Po opuszczeniu kliniki przez pierwsze 7 dni kobieta powinna nosić specjalny stanik, który podtrzymuje biust i zapobiega przesunięciu implantów. Kontrola jest najczęściej wykonywana w 7 dobie i w tym dniu usuwane są szwy. Stanik pacjentka powinna nosić do miesiąca czasu i w tym okresie prowadzić spokojny tryb życia. Jednak co dalej? Dr Pabiańczyk dodaje: Po 4 tygodniach można wrócić do normalnego trybu życia i np. uprawiania sportu. W przypadku przeszczepu własnego tłuszczu po kilkugodzinnej obserwacji pacjentka może udać się do domu. Również należy przez najbliższe 4 tygodnie prowadzić spokojny tryb życia, stosować odpowiedni stanik, a w miejscach, z których pobrano tkankę tłuszczową, nosić specjalne ubranka uciskowe. Oczywiście o szczegóły najlepiej dopytać lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg.