Im dziecko starsze, tym bardziej rezolutne, a co za tym idzie – świadome kroków, jakie należy podjąć, gdy znajdzie się w sytuacji zagrażającej zdrowiu. Oczywiście, pierwszym z nich jest powiadomienie rodzica lub opiekuna o tym, że źle się czuje. Nieoceniona jest także wiedza na temat numerów alarmowych (112 oraz 999) oraz umiejętność korzystania z apteczki pierwszej pomocy. – Absolutnie nie należy utwierdzać dziecka w przekonaniu, że dolegliwości, które odczuwa nie musi zgłaszać opiekunowi. Dobrze, jeżeli potrafi skorzystać z apteczki, zdezynfekować np. skaleczenie i opatrzyć rankę, ale jednocześnie – ma świadomość, że musi powiadomić rodzica o sytuacji, w jakiej się znalazł – tłumaczy Natalia Henczke, doradca ze sklepu medycznego Twoja-Apteczka.pl.

Reklama

Edukowanie najmłodszych w zakresie korzystania z apteczki powinna zawsze iść w parze z wpajaniem, że o wszystkich zdarzeniach należy informować osoby dorosłe.

Oczywiście, każdy rodzic powinien posiadać apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie gdy w jego otoczeniu znajdują się najmłodsi. Przeziębienia, ząbkowanie, nieoczekiwane skaleczenia, siniaki i guzy to niestety powszechność w życiu dzieci. To obowiązkiem rodzica jest dopełnienie wszelkich starań, aby zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa i pomoc w sytuacjach zagrażających zdrowiu. Tutaj przyda się tzw. apteczka „szkolna”, która powinna zawierać szereg produktów, z czego najważniejszymi z nich są:

Sterylne kompresy na ciało i oczy

Opaski elastyczne w różnych rozmiarach

Zestaw plastrów oraz opatrunków

Sterylne chusty opatrunkowe

Chusta trójkątna

Opaska siatkowa

Chusta z fizeliny

Koc ratunkowy

Nożyczki

Rękawice winylowe

Worek foliowy

Reklama

Instrukcja udzielania pierwszej pomocy

Apteczka „szkolna” powinna być wykonana z wodoodpornej tkaniny, być lekka i dobrze wyposażona. Ponieważ przybiera formę plecaka, sprawdzi się w czasie wycieczek czy wypraw grupowych. - Dziecko powinno wiedzieć, że taka apteczka służy nie do zabawy, ale jako pomoc w przypadkach skaleczeń i wypadków. To zadaniem rodziców jest edukacja w tym temacie, już od najmłodszych lat życia naszej pociechy – dodaje Natalia Henczke.

Na koniec pamiętaj – nigdy nie należy lekceważyć objawów choroby. Jako osoba ubezpieczona (ty i członkowie twojej rodziny), masz prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich tych placówkach, które podpisały umowę w Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli nie posiadasz przy sobie dowodu ubezpieczenia, wystarczy dosłać go do wybranego szpitala czy kliniki w ciągu siedmiu dni od momentu twojej wizyty.