Według brytyjskich ekspertów to rodzice fundują swoim dzieciom otyłość. Większość matek daje pociechom zbyt kaloryczne posiłki - informuje "Daily Mail".

Reklama

Niemowlęta poniżej szóstego miesiąca życia nie potrzebują więcej niż 600 kcal dziennie, powyżej sześciu miesięcy do roku - 750 kcal. Badanie ankietowe z udziałem mam pokazało, że trzy czwarte niemowląt i małych dzieci spożywa średnio o 100 kcal więcej niż podają normy. Głównie przez to, że w rozszerzonej diecie dziecka dominują kaloryczne gotowe dania ze słoiczków oraz mleko modyfikowane zawiera więcej kalorii niż maminy pokarm.

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że jedna piąta dzieci nigdy nie była karmiona piersią. Jak zauważa Tam Fry z Child Growth Forum, mamy chętnie podają pociechom gotowe dania, które zawierają mnóstwo kalorii, zaś niewiele składników odżywczych. Poza tym często serwują maluchom przekąski.

Tam Fry zaobserwował również, że w dniu pierwszych urodzin dzieci karmione mlekiem modyfikowanym są średnio o pół kilograma cięższe od rówieśników karmionych piersią.

W badaniu uwzględniono dane 2 683 dzieci w wieku od 4 do 18 miesięcy. Matki maluchów odpowiadały na szczegółowe pytania dotyczące karmienia pociechy.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>