Dziennik Gazeta Prawana logo

Nie szczepią dzieci. Zamiast karać, trzeba zwalczać teorie o szkodliwości szczepionek

24 kwietnia 2012, 10:58
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
dziecko niemowlę
Krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński uważa, że zamiast karać rodziców za nieszczepienie dzieci, trzeba zwalczać pseudonaukowe teorie o szkodliwości szczepionek/Shutterstock
Szczepienie dzieci nie będzie obowiązkowe? Epidemiolodzy i posłowie proponują, by nie karać rodziców, którzy nie chcą korzystać z darmowych i obowiązkowych szczepionek.

Jak wylicza gazeta "Metro", w pierwszych dwóch latach życia dziecko szczepi się obowiązkowo na dziesięć zakaźnych chorób. Jeśli się tego nie zrobi, sanepid może ukarać opiekunów grzywną 1,5 tys. zł.

Mimo tego przybywa rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2011 r. było już ponad 3 tys. takich osób. Wskazują one m.in., że szczepienia są bolesne i osłabiają odporność dziecka oraz wywołują alergie i grożą powikłaniami.

Znaleźli oni wsparcie w sejmowej komisji zdrowia, która w czwartek zajmie się projektem ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. Jak mówi rzecznik GIS Jan Bondar, pojawiają się sygnały, że kilku posłów komisji chce wnieść poprawkę znoszącą kary za unikanie szczepień. Jeśli się pojawi, to taki pomysł poprzemy - zapowiada. I podkreśla: przymus prawny w promowaniu profilaktyki to anachronizm.

Za jest też krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński. Zamiast karać, zwalczajmy pseudonaukowe teorie o szkodliwości szczepionek - apeluje.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj