Orzechy włoskie są bogate w tłuszcze. Ale! Są to zdrowe nienasycone kwasy tłuszcze. Orzechy włoskie są dość kaloryczne - 100 g orzechów włoskich dostarcza nam około 660 kcal. Ale! Pomimo wysokiej zawartości kalorii, badania wykazały, że spożywanie orzechów włoskich nie prowadzi do przyrostu masy ciała, jeśli są spożywane z umiarem. Co więcej - w rzeczywistości mogą one pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała lub nawet wspomóc odchudzanie, ponieważ są sycące. Dzięki dużej zawartości błonnika zapewniają uczucie pełnego żołądka na dłużej, jak również wspomagają pracę układu pokarmowego.

Reklama

Ile więc orzechów włoskich jeść, by nie przytyć?

Zalecana porcja orzechów włoskich to około 30 gramów, co odpowiada mniej więcej jednej garści lub około 7 sztuk orzechów. Jest to zrównoważona ilość, która pozwala cieszyć się korzyściami zdrowotnymi orzechów włoskich, nie przyczyniając się jednocześnie do nadmiernego przyrostu masy ciała.

A co dobrego daje nam jedzenie orzechów włoskich?

  • Orzechy włoskie obfitują w przeciwutleniacze, co zapobiega tworzeniu komórek nowotworowych, spowalnia procesy starzenia się organizmu oraz pomaga w walce z uszkodzeniami komórek spowodowanymi przez wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju chorób przewlekłych.
  • Orzechy włoskie są dobre dla serca. Są bogate w zdrowe tłuszcze, w tym w kwasy tłuszczowe omega-3, które są dobre dla zdrowia serca. Mogą pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i zwiększyć poziom dobrego cholesterolu HDL.
  • Orzechy włoskie usprawniają pracę mózgu. Są często nazywane "pokarmem dla mózgu" ze względu na wysoką zawartość DHA, rodzaju kwasu tłuszczowego omega-3, który poprawia zdrowie mózgu.
  • Orzechy włoskie pomagają w odchudzaniu. Pomimo wysokiej zawartości kalorii, orzechy włoskie mogą pomóc w kontroli wagi, ponieważ są sycące i mogą pomóc zapanować nad apetytem, zapobiegają napadom głodu.
  • Orzechy włoskie wspierają zdrowie jelit. To zasługa dużej zawartości błonnika.
  • Orzechy włoskie pomagają spokojnie spać. Są naturalnym źródłem melatoniny, hormonu, który reguluje sen. Regularne spożywanie orzechów włoskich może pomóc pokonać bezsenność i poprawić jakość snu.
  • Orzechy włoskie wzmacniają kości. Obfitują w minerały, takie jak wapń, magnez i fosfor, które są niezbędne dla zdrowia kości.
  • Orzechy włoskie wspomagają leczenie cukrzycy. Badania wykazały, że orzechy włoskie mogą pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, co jest szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą.
  • Orzechy włoskie wzmacniają włosy, dbają o zdrową kondycję skóry. Są bogate w biotynę (witaminę B7), która jest ważna dla zdrowia skóry i włosów.