Naukowcy z University of Perugia we Włoszech przeanalizowali dane ponad 40 wcześniejszych badań. Niektóre z eksperymentów wykazały, że systematyczne spożywanie jabłek zmniejsza zagrożenie nowotworem nawet o połowę. Swoimi wnioskami pochwalili się na łamach „Public Health Nutrition”.

Reklama

Siłą jabłek jest duża zawartość flawonoidów – naturalnych związków znajdujących się w roślinach, których terapeutyczne działanie dowiedziono w wielu badaniach. W codziennej diecie źródłem flawonoidów są głównie warzywa i owoce. Warto jeść przynajmniej jedno jabłko dziennie, by ustrzec się przed nowotworem – przekonują eksperci.

Jabłka, ulubione owoce Polaków, mają jeszcze wiele innych właściwości prozdrowotnych. Okazuje się, że wystarczy jeść jedno, dwa dziennie, by obniżyć poziom złego cholesterolu i dzięki temu zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Poza tym jabłka, spożywane w godzinach porannych, pomagają utrzymać szczupłą sylwetkę. Zawierają dużą ilość pektyn, które wypełniają żołądek i sycą na dłużej.