O tym, jakie są tego przyczyny i jak to zmienić, w czwartek w Warszawie będą rozmawiać lekarze, dietetycy, psychologowie oraz przedstawiciele oświaty, instytutów i urzędów podczas debaty „Woda i napoje a zdrowie dzieci” zorganizowanej przez PAP.

Reklama

Po raz pierwszy przedstawione zostaną wyniki raportu TNS PolskaBadania nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci szkolnych”, opracowanego na podstawie sondażu z maja 2016 r., przeprowadzonego na zlecenie Żywiec Zdrój SA. Po raz pierwszy badaniami objęto zarówno rodziców, nauczycieli, jak i dzieci oraz młodzież.

Z sondażu wynika, że prawie połowa rodziców w ostatnich 24 godzinach nie podała swym pociechom wody, natomiast blisko 80 proc. dzieci w czasie ostatniej doby wypiło słodzony napój. Takie napoje są jednym z powodów narastającej otyłości wśród dzieci.

Wiele jest wciąż nieporozumień, mitów i przesądów dotyczących spożywania wody. Przykładowo, dość powszechna jest opinia, że dzieci nie lubią smaku czystej wody. W sondażu TNS Polska twierdzi tak 47 proc. matek. Eksperci twierdzą, że jeśli rodzice będą ją podawać w drugim półroczu życia malucha (wraz z żywnością uzupełniającą), to dziecko chętnie będzie ją piło. Nie należy tylko dodawać do wody glukozy.

Błędne jest również przekonanie, że u dzieci w wieku szkolnym trudno jest zmienić złe nawyki związane z piciem gazowanych napojów słodzonych. Tak również sądzi 47 proc. pytanych mam. Eksperci temu zaprzeczają. Przyzwyczajenia te można zmienić, jednak sami rodzice muszą być przykładem dla swych dzieci.

Statystyczny Polak wypija zaledwie 1,6 litra płynów dziennie - mniej, niż zalecają specjaliści. Sięgamy po nie najczęściej między posiłkami, wypijamy wtedy prawie 40 proc. płynów, którymi zaspokajamy pragnienie w ciągu całego dnia. 25 proc. płynów wypijamy podczas obiadu, natomiast w trakcie śniadania i kolacji jedynie odpowiednio 6 i 10 proc. Woda stanowi jedynie 28 proc. wszystkich wypijanych dziennie płynów.

O tym wszystkim i wielu innych zagadnieniach będą rozmawiać podczas debaty prof. dr hab. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba, Grzegorz Łapanowski z Fundacji „Szkoła na widelcu”, dyrektor szkoły podstawowej 103 w Warszawie Danuta Kozakiewicz oraz przedstawiciel TNS Polska Michał Rogowski.

Uczestnicy debaty będą próbowali odpowiedzieć m.in. na pytania, co zmienił zakaz sprzedawania napojów słodzonych i gazowanych w sklepikach szkolnych i czy dzieci przestały po nie sięgać; co najlepiej gasi pragnienie i nawadnia organizm; jaką wodę powinny pić kobiety w ciąży i karmiące piersią; jaką wodę powinny pić małe dzieci i czy woda gazowana jest zdrowsza od niegazowanej.